Агроконсалтинг

for friendly farming

 

Агроконсалтинг. Дорадчі послуги. Технічний аудит агрофірм. Проекти під ключ.  Консультування з агробізнесу

Home      Контакти     Про нас     Реалізовані проекти агроконсалтингу

Географія наших проектів    Технічний аудит агропідприємств    Агропроекти і ферми під ключ

Навчання агрономів  Чому вигідно інвестувати в аграрний бізнес і сільське господарство

Наші конкурентні переваги  Політика конфіденційності

 

Last updated: 2021, Квітень 20

 

Заходи боротьби з ерозією грунту

 

Dr. Oleksii Orlov,

PhD in Agriculture

Розглянемо найсучасніші, інноваційні та нестандартні методи боротьби з ерозією

Photo © James Hutton Institute

Змив верхнього родючого шару грунту і утворення великої промоїни через неправильну обробку грунту на полі в Шотландії. Для того щоб запобігти ерозії грунтів та підвищити вміст гумусу, потрібно обробляти грунт і сіяти поперек схилу, а у даному випадку було посіяно вздовж схилу, це і викликало водну ерозію ґрунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

У даній статті ми розглянемо - яку саме шкоду завдає ерозія грунтів, та як можна не допустити ерозії грунтів і подивимось на сучасні методи боротьби з нею

Боротьба з ерозією - це комплекс заходів, спрямованих на профілактику / запобігання або контроль вітрової або водної ерозії грунтів в сільському господарстві, при освоєнні земель, в прибережних районах, на берегах річок і в будівництві. Ефективні заходи боротьби з ерозією регулюють водну ерозію шляхом контролю поверхневих стоків, а вітрову ерозію - шляхом зниження швидкості вітру і захисту грунту від здування. Ці заходи, є важливими для запобігання забрудненню води, втратам ґрунту, втраті середовища існування диких тварин, а також фінансових втрат і втрат майна людини.

Боротьба з ерозією використовується на сільськогосподарських угіддях і на природних територіях або в умовах міського середовища. Часто, щоб захистити поля від ерозії, потрібен цілий комплекс заходів.

У міських умовах і дорожньому будівництві, заходи боротьби з ерозією часто є частиною програм управління зливовими стоками та закріплення схилів.

Засоби управління ерозією, часто включають створення фізичних бар'єрів для дії чинників, що викликають ерозію, таких, як рослинність або кам'яні тераси, для поглинання деякої частини енергії вітру або води, що викликає ерозію.

Заходи по боротьбі з ерозією, також включають будівництво та обслуговування дренажних систем на полях і будівництво зливових стоків. Вони часто застосовуються разом з системами контролю наносів грунту, такими як відстійники і противомулові загородження і накопичувачі.

Часто спостерігається втрата частини полів, які знаходяться на берегах річок і ярів. Ерозія берегів річок і ярів - це природний процес.

Однак схеми управління земельними ресурсами, які змінюють гідрографію і / або рослинний покрив, можуть сприяти збільшенню або зменшенню швидкості міграції русла річки або зменшенню розширення меж ярів. У багатьох місцях, незалежно від того, чи є берега нестійкими через діяльність людини, люди намагаються утримати річку в одному місці або не допустити розширення яру. Це може бути зроблено для відновлення навколишнього середовища або для запобігання зміни русла річки за рахунок полів з сільськогосподарськими культурами, які використовуються людьми. Один із способів зробити це - покласти уздовж берега кам'яну кладку або габіони.

Для запобігання розширенню ярів, зазвичай використовують насадження чагарників, дерев, зміцнення схилів, і інші методи. Такі насадження мають найбільшу ефективність, так як дерева і чагарники утримують своїм корінням грунт від змиву водою.

Photo © Lynn Betts, USDA Natural Resources Conservation Service

Тераси, захисна обробка грунту і захисні буфери зберігають грунт і покращують якість води на цій фермі в Айові, США. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Найпоширеніші методи боротьби з ерозією (також в більшості випадків використовуються і різні їх поєднання):

 • Грунтозахисне землеробство. Зниження використання оранки і систем обробки грунту, при яких на поверхні грунту не залишаються рослинні залишки, відмова від чистих парів

Чистий пар - в сучасному землеробстві практично вже не використовується. Якщо грунт буде без рослин або рослинних залишків, то ерозією багаторазово посилюється. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Планування ландшафту, доріг, дамб і територій на симетричні квадратні сектора (як прийнято в США і Канаді)

Планування ландшафту - це цілий комплекс робіт - дороги, дренажні системи, гідротехнічні споруди, насадження чагарників і дерев - все це сприяє боротьбі з ерозією і захисту ґрунтового покриву. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Системи іригації, що запобігають крапельній ерозії ґрунту і змиву грунту - SDI, підземне крапельне зрошення, крапельне зрошення та інші системи іригації

Крапельне зрошення, особливо SDI - один з тих методів поливу, який запобігає ерозії ґрунту і економить ресурси. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

Photo © CLAAS

CTF - це система менеджменту сільськогосподарської техніки та логістики, яка використовується для зменшення шкоди ґрунтам, що викликається важкими машинами або повторюваними проходженнями сільськогосподарської техніки по полю. При цій системі - всі машини їздять по полю тільки за постійними технологічних ліній - та завдяки цьому покращується родючість грунтів та збільшується  прибутковість бізнесу. На фото - збирання врожаю за допомогою спеціального подовженого шнека 7XL для вивантаження зерна і 12 м жатка для роботи по 12 м CTF системі від  CLAAS. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Дренажні системи

Дренажні системи бувають різної конструкції і дозволяють відводити зайву воду з поля і це ще один з методів боротьби з ерозією грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

На фото - чайна плантація в Азії. Багаторічні насадження - плантації, сади, ягоди і трави, особливо висаджені поперек схилів, сприяють обмеженню водних стоків і перешкоджають ерозії грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Георешітки - клітинні системи локалізації стоків (Cellular confinement systems)

Photo source: NETYAPI

Клітинні системи локалізації стоків - георешітки (Cellular confinement systems - Geocells) - це один з методів боротьби з ерозією і зміцнення схилів. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Photo source: bili bili

Клітинні системи з соломи, гілочок, очерету  та іншої рослинності використовують у Китаї для закріплення схилів дюн, та запобіганню заносу піском полів та розширенню пустель. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Photo from source

Клітинні системи з гілочок, створені у біосферному заповіднику Куршської лагуни (Curonian Lagoon Biosphere Reserve). Вони сприяють захисту схилів від зносу вітром та закріпленню рослин у цих клітинах.   Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 • Сівозміни - правильна зміна / оборот культур і відповідних технологій їх виробництва на одному і тому ж самому полі

Photo © Dr. Dr. Oleksii Orlov

Правильна сівозміна, оборот культур на одному полі - це ефективний метод боротьби з ерозією і деградацією ґрунтового покриву, так як сівозміна і методи обробки грунту впливають на рослинні залишки і інші чинники, важливі для грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Щілювання грунтів - один з найефективніших прийомів боротьби з ерозією грунтів і це одне з найбільш ефективних рішень для накопичення вологи в ґрунті!

Є різні машини для щілювання і глибокого розпушування - від найпотужніших і дорогих, до найпростіших фермерських рішень. Глубокорихлення - дорожче, щілювання не так дорого, так як вимагає менше енергії. Але й ці прийоми, дозволяють дуже ефективно боротися з ерозією грунтів, і дозволяють накопичувати вологу в ґрунті завдяки руйнуванню ущільнень грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Консервуюча / грунтозахисна обробка грунту (No-Till & Strip-Till, Vertical Tillage, Ridge-Till, Mulch-Till, Rotation Tillage)

Strip-Till, або смугова обробка грунту - це один з найсучасніших і ефективних методів захисту ґрунту від ерозії, накопичення вологи в зимовий період за рахунок снігозатримання, підвищення вмісту гумусу в ґрунті і підвищення родючості грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Контурні насипи і насадження на кордонах полів і ярів  (Contour bunding)

Photo © Victor M. Vicente Selvas

Контурні насипи (contour bunding) - це коли по краях полів, де є ризик ерозії - створюються насипи-бар'єри з каменів, рослинності і дерев. На фото - контурний насип, створений з каменів і посаджених оливкових дерев, для збору більшої кількості дощової води і зменшення ерозії грунту. Castelltallat, Catalonia, Іспанія, 2007. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Контурне землеробство - контурна оранка (Contour plowing) / контурна обробка грунту і контурний посів

Photo © USDA photo by Tim McCabe

Контурна обробка грунту (contour plowing) - це коли грунт обробляють по контурних лініях, поперек схилів, і це перешкоджає ерозії грунту. На фото - поля великої ферми в Айові, США, де практикують безорне землеробство. Практика контурного посіву та No-Till обробки грунту знижує ерозію ґрунту і забруднення повітря пилом і економить воду. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Photo source: Blair Seitz, Wilkes University

Контурні посіви дозволяють отримати урожай польових і кормових культур там, де раніше цього зробити було неможливо. Землеробство, здійснюване за контурним геолініям - поперек схилів, перешкоджає ерозії грунту. Таке землеробство вимагає сучасних підходів і спеціальної техніки, воно добре поєднується з технологією CTF. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Покривні культури, або сидерати

Покривні культури - обов'язковий атрибут сучасної системи підвищення родючості грунтів і захисту від ерозії. Посів покривних культур добре поєднується зі Strip-Till та CTF. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Волокнисті рулони / fiber rolls

Photo source: Sustainable Outdoors

Покриття схилів спеціальними рулонами з рослинного волокна (fiber rolls), дає можливість посадити рослини і запобігти ерозії грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Габіони - споруди з каменів і сітки, що дозволяють закріпити схили або зробити тераси, при цьому вода може просочуватися через камені в грунт

 

Габіони дозволяють зміцнити схили і проблемні ділянки для того, щоб запобігти ерозії грунту. Також в проміжках між ними можна посадити рослини. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Гідропосів на схилах

Photo © Spray grass

Гідропосів - допомагає засіяти травою схили і запобігти ерозії грунту. На фото - гідропосів в Австралії. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Розподільники рівня (Level spreaders)

Photo © Construction Engineering Research Laboratory

Розподільники рівня (Level spreaders) - це гідротехнічні споруди різних типів, що дозволяють розсікти водний потік і розподілити його по поверхні або поглинути його завдяки поєднанню з дренажними системами, щоб запобігти ерозії та утворенню промоїн і ярів після сильних дощів. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Мульчування - це покриття поверхні грунту шаром матеріалу, для запобігання ерозії, збереження вологості грунту, поліпшення родючості і здоров'я ґрунту, зменшення росту бур'янів і поліпшення зовнішнього вигляду місцевості. Для мульчі зазвичай, але не виключно, використовують органічні залишки рослин. Мульча може бути постійною (наприклад, полімерна плівка) або тимчасовою (наприклад, подрібнена солома)

Photo source: AGRO-TRUS

Промислове виробництво полуниці у відкритому ґрунті з використанням мульчі із соломи, в Польщі. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Багаторічні культури - якщо поле зайнято рослинним покривом кілька сезонів, то і ерозія грунту буде менше

Photo source: Odkrywamy

Багаторічні культури - один з методів захистити грунт від ерозії. На фото - поле з квітучою люцерною, однією з найпопулярніших кормових культур в Світі. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Пластикультура (Plasticulture) - використання пластикових покриттів і матеріалів в сільському господарстві (слід розуміти, що пластик завдає шкоди навколишньому середовищу)

Пластикультура (Plasticulture), або використання полімерів для покриття грунту і рослин сприяє захисту від ерозії. Самі полімерні матеріали часто називають агроволокном (ag plastics). Для захисту від ерозії служать різні плівки і агроволокно, призначені для покриття рослин / грунту. Такі покриття варіюються від пластикової плівки для мульчування, покриття рядів, високих і низьких тунелів (polytunnels) до полімерних теплиць. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Полиакриламид (як коагулянт) - в сучасних умовах, даний метод не отримав широкого поширення для використання у відкритому ґрунті

Даний препарат вноситися в ґрунт, де він вбирає в себе вологу і повільно віддає її потім рослинам - це покращує якість грунту і захищає від ерозії. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Відновлення і посадка лісів

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Посадка лісу або дерев - сприяє захисту ґрунту від ерозії. На фото - плантація тополі в Тисадобі, Угорщина. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Боротьба з пожежами - заборона спалювання стерні на полях і буша (чагарників)

Photo © The State Emergency Service of Ukraine

Не можна спалювати стерню, буш і суху траву на пасовищах - це сприяє ерозії грунту і призводить до цілого комплексу негативних наслідків. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Буферні лінії та буферні насадження

Photo source: USDA

Буферні зони - це територія з рослинністю («буферна смуга») біля водойм або на кордоні полів і ярів, яка допомагає захищати ґрунти від ерозії, а водойми від попадання забруднень. На фото - прибережний буфер з рослинності, що оточує струмок на фермі в окрузі Сторі, штат Айова, США. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Створення захисних буферів зберігає грунт від ерозії і змиву, але це дуже трудомістка і дорога робота. На відео - створення контурних буферних насипів в Австралії - їх призначення, уповільнити стік води і дати їй можливість вбратися в грунт ─ так як рослини можуть використовувати опади тільки тоді, коли вони стають доступними у вигляді ґрунтової вологи. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 • Кам'яні насипи, кладки і вали з каменів і бетону

Photo source: U.S. Army Corps of Engineers Sacramento District

Кам'яні насипи (riprap), щебінь, бетонні блоки, використовують для захисту від розмиву і дії води, хвиль або крижаної ерозії, захисту берегової лінії, берегових споруд, дамб, іригаційних споруд, доріг, будівель, полів і плантацій на схилах, русел струмків та водойм, опор, фундаментів, інфраструктури та інших споруд від ерозії. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Стрип фарминг (strip farming), або смугове землеробство. Посіви різних культур смугами, використовуються на схилах і поєднуються з контурним землеробством, або коли немає альтернативного методу запобігання ерозії грунту. Зазвичай при смугових посівах чергують кормові трави на сіно, пшеницю або інші корми, зі смугами просапних культур, таких як кукурудза, соя, бавовна або цукрові буряки. Кормові культури служать в основному покривними культурами. Іноді, на особливо еродованих полях - використовують постійні смуги з багаторічних насаджень. Але на більшості полів - все смуги чергуються щорічно

Photo source: NAK

Смугове землеробство - це вирощування культур довгими вузькими смугами на одному і тому ж самому полі, де на наступний рік розташування культур змінюється, згідно сівозміні. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Бар'єри для піску / вловлювачі піску (sand fence)

Photo source: Michalkun, CC BY-SA 2.5

Піщані бар'єри - створюються для того, щоб змусити стерпний вітром пісок накопичуватися в бажаному місці, подібно бар'єрам для снігозатримання. Загородження для піску використовуються для боротьби з ерозією, стабілізації піщаних дюн, запобігання потрапляння піску на поля, будови та дороги і для збереження молодих насаджень від занесення піском в пустельних регіонах. На фото - бар'єри з бамбука запобігають знесенню піску вітром і зберігають дюни, Nakatajima, Hamamatsu, Японія. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Біосвали - покриття рослинністю берегів водного потоку

Photo source: Duk at English Wikipedia

Біосвали - це канали вкриті рослинністю, призначені для концентрації і відведення зливових стоків. Біосвали також можуть бути корисні для підживлення грунтових вод. На фото - будівництво біосвалу. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Терасування - створення терас на схилах

Невеликі тераси - чайна плантація в Азії. Тераси дозволяють захистити грунт від ерозії і закріпити рослини на схилах і захистити їх від змиву потоками води. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Кам'яні тераси на бананових плантаціях на півдні Туреччини - такі тераси, це надійний метод захистити грунт від ерозії і забезпечити стабільні врожаї протягом багатьох років. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Вітрозахисні лісосмуги (forest belts)

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Лісосмуги покращують мікроклімат, сприяють значному підвищенню врожайності і захищають грунт від ерозії. На фото - лісосмуги з дуба і диких маслин, що захищають багаті чорноземні ґрунти в Харківській області, Україна. В середньому, правильно зроблені лісосмуги, підвищують врожайність на поле на 20-27%. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Обмеження зоогенної ерозії - регулювання чисельності овець, кіз і корів на пасовищах, правильний випас ы утримання пасовищ

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Боротьба з зоогенною ерозією грунтів складається в обмеженні чисельності тварин і обмеження випасу, а також в переході з пасовищного утримання на відгодівлю на фермах. На фото - випас овець на пасовищах поруч із селищем Булунгур в Узбекистані. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Стерня, залишена в полі - найкращий метод снігозатримання і боротьби з ерозією грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

 • Засипка вимоїн та планування поля за допомогою грейдерів, скреперів, планувальників і спеціальних машин

Боротьба з наслідками ерозії грунтів коштує дуже дорого і вимагає великих зусиль. На відео - вирівнювання поля та засипка невеликих вимоїн, викликаних водною ерозією грунту. Для консультацій - звертайтеся в Agricultural Consulting!

 

Звертайтеся до нас для бізнес планування агробізнесу та проектів в сільському господарстві, а також для супроводу агро проектів і створення прибуткового бізнесу!

 

Гарантуємо якість послуг найвищого міжнародного рівня!

 

Контакти

 

 

 

 

 

 

Дисклеймер

© Всі права захищені. Захист авторських прав та правила сайту

© Agricultural Consulting Service - Агроконсалтинг. Технічний аудит агробізнесу. Агропроекти і ферми під ключ. Консультування з агробізнесу. Підвищення прибутковості аграрного бізнесу, отримання додаткового прибутку

www.farming.org.ua