Агроконсалтинг

for friendly farming

 

Агроконсалтинг. Дорадчі послуги. Технічний аудит агрофірм. Проекти під ключ.  Консультування з агробізнесу

 

 

Home      Контакти     Про нас     Реалізовані проекти з агроконсалтингу

Географія наших проектів    Технічний аудит агропідприємств    Агропроекти і ферми під ключ

Навчання агрономів  Чому вигідно інвестувати в аграрний бізнес і сільське господарство

Наші конкурентні переваги  Політика конфіденційності

 

 

Last updated: 2021, Березень 16

 

Технологія вирощування озимої пшениці

 

Під редакцією кандидата с / г наук, Олексія Орлова

 

Цей розділ буде постійно оновлюватися і розширюватися, тому заглядайте сюди частіше!

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

На фотографії видно хороший грунт - це чорнозем, хороша ґрунтова структура і високий вміст гумусу - такі ґрунти будуть дуже сприятливі для вирощування пшениці. Але і на інших ґрунтах, можливе ефективне вирощування пшениці. Наприклад, на піщаних ґрунтах в Київській області, урожай в 10-11 т / га вже не рідкість, головне тут - це правильний підхід і знання, як отримати високий урожай на піщаних ґрунтах

 

--------------------

При правильному розрахунку технології вирощування, застосування добрив та системи захисту пшениці, вона дає дуже високі врожаї і вирощування її буде високоприбутковим!

---------------------

 

 

 

 

Зміст

 

 

 

Вимоги озимої пшениці до ґрунтових умов

Вирощування озимої пшениці на піщаних ґрунтах в Поліській зоні

Гібридна пшениця

Розміщення озимої пшениці в сівозміні

Чи можна сіяти пшеницю по пшениці або пшениця по пшениці

Посів озимої пшениці після пізніх культур - соняшнику, кукурудзи, сої та цукрових буряків

Основний обробіток ґрунту - класична технологія

Удобрення озимої пшениці

Посів озимої пшениці

Підготовка насіння озимої пшениці до посіву

Терміни посіву озимої пшениці

Способи посіву озимої пшениці

Прямий посів озимої пшениці в покривну культуру, пшениця No-Till

Норма висіву насіння озимої пшениці

Глибина посіву озимої пшениці

Догляд за посівами (класична технологія)

Система захисту озимої пшениці від бур'янів, шкідників і хвороб

Насінництво озимої пшениці

Збирання врожаю озимої пшениці

Світовий рекорд врожайності пшениці

 

--------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

Впровадження сучасних інновацій, привело до того, що врожайність звичайних сортів в країнах Західної Європи і Великобританії та у Новой Зеландії, досягла 8-9 т / га, а гібридів пшениці - 10-12 т / га. На фото - поле з пшеницею в Німеччині. Потенціал врожайності цього поля більше 10 т / га (за експертною оцінкою Agricultural Consulting), (фото © SAATEN-UNION)

 

 

Дивись також:

 

Пшениця - одна з найважливіших і тому - одна з найпоширеніших сільськогосподарських культур у світовому землеробстві. Тому, знати як її вирощувати практично важливо, тому на зерно пшениці завжди присутній попит.

 

Бувають як сорти пшениці, так і гібриди пшениці. Гібриди пшениці мають багато переваг, але поширення набули в основному, в Західній Європі, тому виробництво насіння дуже складне і пов'язане з використанням високотоксичних хімічних препаратів, тому насіння гібридів пшениці дуже дорогі і не багато фермерів навіть у Західній Європі можуть їх собі дозволити. Найбільш поширені сорти озимої пшениці.

 

Сорти озимої пшениці потрібно вибирати дуже ретельно - не завжди до Ваших умов підійде навіть дуже розкручений західний сорт.

 

Звичайна врожайність пшениці в Україні та Росії - близько 3,0 т / га. Але цілком можливо вирощувати 5-8 т щороку і по 10-12 т / га пшениці на зрошенні. У сухому кліматі, не варто планувати врожайність понад 5 т / га.

 

Світовий рекорд врожайності пшениці становить 17,398 т / га, він був собранЕріком Уотсоном (Нова Зеландія, 17 лютого 2020 г.).

 

Наукові дослідження, проведені в теплицях, на штучному субстраті, при контрольованих факторах навколишнього середовища і мінерального живлення, свідчать, що врожайність пшениці може перевищувати і 20 т / га. В Україні в останні роки відбулося значне зростання врожайності озимої пшениці, завдяки використанню сучасних технологій - і врожайність озимої пшениці в 9-11 т / га в богарних умовах, уже не рідкість! При розрахунку технології вирощування, перш за все слід виходити з рівня вологозабезпечення в місцевих умовах. У сухому кліматі, не варто планувати врожайність пшениці більше 5-7 т / га. Потенціал врожайності гібридної пшениці, значно перевищує потенціал врожайності звичайних сортів, така пшениця дає не менше 10-11 т / га (іноді і набагато більше), якщо вона вирощується в хороших умовах.

 

Пшениця - самозапильна рослина. Сходи озимої пшениці в оптимальних умовах розвиваються досить швидко. На якість сходів сильно впливає наявність вологи, добрив і якість посіву - на рівномірну глибину і з коткуванням, в цьому випадку сходи будуть рівномірними. Також насіння бажано протравити фунгіцидним протруйником, якщо є велика кількість ґрунтових шкідників - то і інсектицидним.

 

 

Збирання прибуткових посівів німецької пшениці за допомогою високоефективного німецького комбайна новітнього покоління (DEUTZ-FAHR  9206 TS). Тільки правильний розрахунок технології застосування засобів захисту рослин і добрив, постійний моніторинг і контроль технології вирощування для конкретних місцевих умов, дозволить отримати максимально можливий прибуток і видатні результати!

 

 

Вимоги озимої пшениці до ґрунтових умов

Вирощувати пшеницю, найкраще на родючому, добре структурованому ґрунті з реакцією в межах pH 6-7,5.

Кращими ґрунтами для вирощування - вважаються чорноземи. Також добре пшениця може виходити на підзолистих, каштанових і дернових ґрунтах. Низькі врожаї характерні для глинистих ґрунтів і важкосуглинистих. А також для піщаних і супіщаних ґрунтів, при низьких нормах добрив та без вапнування. З правильно проведеним вапнуванням та при високих нормах добрив, піщані ґрунти дуже добре підходять для вирощування пшениці...

Той, хто каже, що на таких ґрунтах пшениця не росте - глибоко помиляється. Звичайно, в такому випадку краще посіяти жито, яка менш примхлива, але відмінність між житом і пшениці, в даному випадку, полягатиме, тільки в тому, що у пшениці буде менше врожайність.

Також пшениця не любить кислих ґрунтів, в такому випадку - краще сіяти жито.

 

 

Вирощування озимої пшениці на піщаних ґрунтах в Поліській зоні

У Поліській зоні, на піщаних ґрунтах, можна отримати високий урожай озимої пшениці та озимого жита, тільки при строгому дотриманні ряду заходів із застосування системи удобрення.

Піщані ґрунти зазвичай мають хорошу аерацію і механічний склад, але в них не вистачає органіки і поживних речовин.

Також в Поліссі, зазвичай достатньо вологи, для отримання врожаю озимої пшениці в 8-9 т / га і більше. Наявність вологи в Поліссі, не є фактором, який лімітує врожайність пшениці (але в останні роки, зазвичай це вже не так, навіть в Поліссі - часто бувають посухи).

Основним фактором, який лімітує врожайність в Поліссі, є - брак поживних речовин в ґрунті і кисла реакція ґрунту. Тому, в разі наявності кислих ґрунтів, потрібно обов'язково проводити вапнування. Цей агротехнічний прийом, при правильному його проведенні, може підвищити врожайність пшениці на 40-60%, в порівнянні з вихідним рівнем (без вапнування).

А також, після проведення аналізу ґрунту, слід вносити разом з добривами - відсутні мікро- і макро- елементи живлення під плановану врожайність. Ідеальним варіантом, є внесення органічних добрив - гною в рідкому (внесення за допомогою спеціальної бочки) або у твердому стані (розкидачами). В такому випадку, при застосуванні сучасних сортів і хорошої агротехніки, можна отримувати щорічно 8-10 т / га і більше високоякісного зерна озимої пшениці.

 

 

Навіть при вирощуванні на піщаних ґрунтах, пшениця може формувати відмінну біомасу і давати високий урожай. На даному відео - проведення догляду за посівами (обприскування) при вирощуванні озимої пшениці на піщаних ґрунтах. Обприскування озимої пшениці трактором CLAAS з причіпним 30-м обприскувачем Dammann, оснащеним системою повітряної підтримки. На даному полі буде гідний урожай пшениці, не дивлячись на те, що ґрунти піщані

 

При плануванні вирощування озимої пшениці в Поліссі або будь-який інший зоні, де достатньо вологи, слід заздалегідь подбати про своєчасний захист посівів пшениці від хвороб (обприскування фунгіцидами), а також про сушіння зерна. При достатній кількості вологи, рослини хворіють більше, і поширення набувають хвороби пшениці: сажки, снігова пліснява, борошниста роса, іржа і особливо - фузаріози. Також хвороб буде більше, якщо застосовувати багато будь-яких добрив, як органічних, так і мінеральних.

У Поліссі збирання врожаю відбувається також при підвищеній вологості, тому потрібно завчасно подбати про якісне сушіння зерна.

 

----------------------------

Слід також враховувати, що в Поліській зоні, мінеральні та органічні добрива, які вносяться з осені - це "гроші на вітер". Так як їх внесення в осені - не окупається. Це відноситься не тільки до Полісся, також це вірно для будь-яких інших піщаних або кислих ґрунтів в усьому Світі. Про це свідчать дослідження провідних світових наукових аграрних центрів (США, Канада, Австралія, Великобританія).

----------------------------

 

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Слід знати, що на піщаних ґрунтах, рослини озимої пшениці сильніше страждають від посухи і можуть гинути у посушливі роки. В такі роки коренева система пшениці гине і рослини практично не дають врожаю (дата зйомки 13.06.18, фото © Dr. Oleksii Orlov, 2018 )

 

 

 

 

Гібридна пшениця

 

Гібридна пшениця - це новий крок в сучасному рослинництві!

Крім традиційних сортів пшениці, існує також і гібридна пшениця, потенціал врожайності якої значно перевищує 10-12 т/га - завдяки ефекту гетерозису.

Технологія вирощування такої гібридної пшениці нічим не відрізняється від технології вирощування звичайної пшениці, за винятком того, що потрібно давати добрива під ту врожайність, яку ви плануєте отримати.

У 2002-2003 роках, у гібридів пшениці, виведених в Німеччині, існувала проблема з якістю зерна, яке більше підходило для кормових цілей, так як основний ринок для зерна пшениці в Європі - це використання на корм (тільки 36% зерна йшло на харчові цілі) .

У більшості сучасних гібридів пшениці, проблема якості зерна вже вирішена і вони дають зерно дуже доброї якості для хлібопечення, а не тільки для використання для кормових цілей.

 

Гібридна пшениця характеризується стійкістю до несприятливих факторів. Її вирощування дозволяє отримати більш високий урожай, в порівнянні з сортами пшениці. На фото - гібрид пшениці HYVENTO, що має високоякісне зерно класу А (© SAATEN-UNION)

 

 

 

Гібридна пшениця, більш стійка до несприятливих факторів, володіє більш високою енергією росту, може "переварити" підвищені норми мінеральних добрив. У гібридів пшениці дуже високий коефіцієнт кущіння, тому норма висіву такої пшениці може бути значно знижена в порівнянні з сортами.

Єдиним недоліком гібридної пшениці, є дуже висока ціна насіння - так як технологія виробництва насіння дуже дорога і складна.

Для виробництва зерна гібридної пшениці, технологія вирощування пшениці в агрофірмі повинна бути на самому-самому високому рівні.

 

-------------------------

В останні роки, саме з використанням гібридів пшениці, було поставлено більшість рекордів врожайності пшениці в Україні. І урожай в 10-11 т / га для гібридної пшениці - це вже не досягнення, а тільки середній врожай ...!

-------------------------

 

 

 

Розміщення озимої пшениці в сівозміні

 

----------------------------

Основним сучасним принципом формування сівозміни з пшеницею, є чергування пшениці з широколистими культурами (соя та інші бобові, соняшник та інші олійні).

----------------------------

 

Відмінна сівозміна для пшениці: пшениця - соя - кукурудза - соняшник (для тих грунтово-кліматичних зон, де вологи достатньо для росту цих культур).

Найкращим попередником для озимої пшениці при будь-якої технології обробітку ґрунту (класичної, глубокорихлення, No-Till, Mini-Till, Strip-Till, CTF), є соя, горох або нут, тобто зернобобові культури. Чому так? Та тому, що зернобобові культури накопичують в ґрунті азот. Зазвичай в еквіваленті 30-45 кг д. р. азоту на 1 гектар і більше. Тому і пшениця після зернобобових культур дуже добре розвивається, особливо в осінній період. Але є одне але"...

 

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Соняшник та інші широколисті культури - це найкращі попередники для пшениці. У разі використання цих попередників значно скорочуються витрати на засоби захисту рослин і підвищується врожайність пшениці

 

 

Соя (або будь-яка інша бобова культура), буде хорошим попередником для озимої пшениці, тільки в тому випадку, якщо на коренях сої добре розвивалися бульбочкові бактерії, які активно фіксували атмосферний азот. Якщо цих бактерій на коренях сої не було, або вони не фіксували азот з атмосфери, то і соя - азот не назбирала. Та у ґрунті азоту не буде...

Отже, всі переваги, сої, як хорошого попередника для озимої пшениці, сильно залежать від того, чи є бульбочкові азотфиксуючі бактерії, або їх немає. І працюють вони, чи ні - чи фіксують азот з атмосфери?

Для того, щоб бульбочкові бактерії добре розвивалися, потрібно вносити спеціальні препарати - інокулянти, що містять культуру ефективних живих бактерій, наприклад Оптімайз.

Також потрібно подбати про оптимальні терміни посіву озимої пшениці після сої. Так, як соя збирається пізно, то ідеальним варіантом буде вирощування ранніх і ультра ранніх сортів сої і прямий посів (без будь-якої обробки) озимої пшениці відразу після збирання сої.

Також можливий варіант використання мінімального обробітку відразу після збирання сої. З подальшим посівом озимої пшениці. Чим менше буде розрив у часі між збиранням сої і посівом озимої пшениці, тим краще. Але потрібно брати до уваги наявність вологи в ґрунті і сіяти треба в оптимальні терміни.

 

 

Чи можна вирощувати озиму після соняшнику? - так можна. І соняшник - це один з найкращих попередників для пшениці! На фото - гарне поле з озимою пшеницею Скаген (фото © SAATEN-UNION)

 

Якщо перед озимою пшеницею, поле було зайнято горохом або нутом, або люцерною, чи іншою бобовою культурою, то теж потрібно, щоб на цих культурах розвивалися бульбочкові бактерії. Тоді ці бобові культури будуть хорошим попередником для пшениці.

Горох забирається рано, тому зазвичай не виникає проблем з недотриманням термінів посіву озимої пшениці. В даному випадку, звичайно озиму пшеницю можна посіяти в найкращі оптимальні терміни.

Озима пшениця дуже вимоглива до попередників, від них залежить наявність вологи і поживних речовин в ґрунті, дружність появи і початковий розвиток сходів, фітосанітарний стан посівів, урожайність і якість зерна.

Озимі посіви в сівозмінах розміщують по чистим парам, покривним культурам, і по непарових попередниках.

 

Підходи до використання парів (не завжди вони правильні, але дещо з цього, все ж можна використовувати):

 • часто пари використовують, як вимушений захід, в разі посіву пшениці після застосування у полі попередника (соняшнику, сої) IMI-препаратів. Особливо в сухому кліматі, де існує сильна післядія залишкових кількостей цих препаратів на пшеницю

 • ремонтне (парове) поле - буде непоганим варіантом для внесення вапна, гною або компосту, для знищення бур'янів...

 • в районах з недостатнім і нестійким зволоженням пар є найнадійнішим попередником, тому що пар може забезпечити кращу вологість у ґрунті, отримання хороших сходів і високу врожайність навіть у посушливих умовах (за винятком використання No-Till та Strip-Till)

 • в умовах дефіциту добрив і засобів захисту, роль чистих парів різко зростає, а їх площа їх може становити до 10-50% ріллі, особливо в сухий степовій зоні і особливо якщо основна культура - це соняшник

 • важливе значення мають посіви покривних культур, або по-старому: "зайняті і сидеральні" пари, що звільняють грунт за 1,5-2,0 місяці і більше до початку посіву озимої пшениці. У такому випадку може бути посіяний буркун або будь-яка однорічна травосуміш

 • кращі культури для зайнятого пару (якщо є корови): сучасні суміші кормових трав і медоносів, конюшина, еспарцет або буркун на 1 укіс, озимі жито, тритикале, ріпак і їх суміші з озимою викою та дайконом на зелений корм, вико-вівсяна або горох-вівсяна суміші, люпин чи кукурудза на зелений корм і ін.

 • непарові попередники менш надійні, особливо в районах сухих степів. Однак в умовах достатньої вологозабезпеченості, можна отримувати досить високі врожаї після рано збираних зернобобових культур (горох, чина, сочевиця та ін.), ранньої картоплі, гречки, силосної кукурудзи та ін .;

 • дуже гірше інших попередників бувають стерньові злакові зайняті пари, просто та кукурудза на силос - злакові попередники для пшениці дуже неприйнятні

 • озимою пшеницею в доцільно займати не менше 20 - 25% ріллі, а в 10-польной сівозміні, яка майже зараз не зустрічається, пар може займати два і навіть три поля (на двох полях сівозміни повинні бути попередники, що забезпечують дружні сходи пшениці в будь-який рік - чисті і зайняті пари, а також горох, а третє поле - резервне, на випадок розширення посіву озимих в роки з дощовим посівним періодом)

 • поле зайнятого пару в сівозміні доцільно розміщувати після ячменю. В цьому випадку в ньому можна зібрати різні укісні культури. Для цього під покрив ячменю на одній частині поля висівають, наприклад - еспарцет, білий буркун або конюшину на один укіс, на другий - озимі на корм (краще в суміші з озимою викою), на третій і четвертій - ранні і пізні ярі кормові культури

 • площа зайнятого пара можлива до 10-12% ріллі

 • резерв попередників для озимих культур в польових сівозмінах це такі ланки: силосна кукурудза (або гречка, буряк на насіння, картопля, коріандр і т.п.) - ячмінь (або овес). Вони в роки з дощовим серпнем дозволяють збільшити площу посіву озимих за рахунок ячменю (або вівсу)

 

Один з позитивних моментів при дотриманні сівозміни - це скорочення витрат на захист озимої пшениці. На фото - здоровий флаговий лист і колос гібридної озимої м'якої пшениці Хюбері (фото © SAATEN-UNION)

 

-----------------------------

Сучасний підхід до розміщення пшениці в сівозміні, полягає в тому, що пар - це втрата часу і грошей для фермера та сучасного агропромисловця!

Кращі попередники в сівозміні для пшениці - це будь-які широколисті культури (соя, соняшник, олійні, бобові, овочі, та ін).

Найгірші попередники для пшениці - це злаки (пшениці, кукурудза, сорго, ячмінь, овес, жито, злакові трави, сорго, просо, рис, і т.д.)!

-----------------------------

Вибір попередників для озимої пшениці, визначається спеціалізацією агробізнесу, але головним чином - кліматичними умовами зони і прибутковістю тієї чи іншої культури.

У числі зернобобових попередників для озимої пшениці, поряд з горохом і соєю доцільно обробляти також нут і сочевицю, а також за бажанням - чину, білий люпин, квасолю і боби. Також дуже добрими попередниками є будь яки широколистяні культури.

Переваги, які дає сівозміна і попередники, можна поліпшити правильним внесенням добрив (в т. р. органічних) як під попередник, так і під саму озиму пшеницю, а також шляхом більш раннього звільнення поля (скоростиглі сорти попередників, раннє їх збирання), своєчасної і правильної обробки ґрунту, посівом покривних культур.

 

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Після збирання сої поля залишаються чистими від рослинних залишків, тому після сої можна сіяти озиму пшеницю по No-Till безпосередньо, сівалкою прямого висіву, це дає дуже хороший ефект. У разі прямого посіву, можна робити щілювання до посіву пшениці

 

 

 

 

Чи можна сіяти пшеницю по пшениці або пшениця по пшениці

 

Так - озиму пшеницю можна сіяти після пшениці (або інших злакових культур), але це несе в собі певні ризики, до яких потрібно бути готовим заздалегідь:

 • збільшення рівня розвитку хвороб

 • збільшення кількості шкідників

 • збільшення кількості бур'янів

 • поява злакових бур'янів, прибрати які в поле пшениці важко

 • падалиця пшениці

 • зниження врожайності і якості зерна

 • зниження прибутку від вирощування пшениці

 

Знизити ризики при посіві пшениці по пшениці, допоможуть наступні заходи:

 • якісне збирання без втрат

 • вивезення з поля соломи

 • використання CTF, для зниження ущільнення ґрунту під час збирання

 • посів якісним насінням

 • посів стійких до хвороб сортів

 • хороша обробка ґрунту

 • використання гербіцидів суцільної дії для обробки відростають по стерні бур'янів, до моменту посіву

 • своєчасність проведення всіх агротехнічних заходів

 • високоякісне протруювання насіння пшениці

 • якісна система захисту рослин пшениці

 • якісна система внесення добрив

 

Навіть при дотриманні всіх цих заходів, потрібно бути готовим до зниження врожайності на 10-25%.

 

Більш детально про те, чи можна сіяти пшеницю по пшениці, можна подивитися в спеціальній статті, яка присвячена саме цій темі.

 

 

 

 

Посів озимої пшениці після пізніх культур - соняшнику, кукурудзи, сої та цукрових буряків

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Більшість посівів озимої пшениці в Україні сіються пізно, в зв'язку з недостатньою кількістю вологи або просто пізно через те, що попередник, це пізня культура - соняшник, кукурудза або соя, як і у даному випадку. На фото - стан посівів озимої пшениці в Полтавському районі Полтавської області на 15 грудня 2016. Сніговий покрив - 2-5 см. Озима пшениця в фазі початку кущіння. Попередник - соя (фото © Dr. Oleksii Orlov, дата зйомки 15 грудня 2016, Полтавський район, Полтавська область, Україна)

 

 

В останні роки, у зв'язку зі значним потеплінням клімату, стало можливим сіяти пшеницю після соняшнику, сої та інших пізніх культур, відразу після їх збирання з поля.

 

Раніше це було неможливо, так як не було відповідних технологій. Зараз це стало можливим.

 

 

Але при посіві озимої пшениці після пізніх культур, треба бути готовим до певних і дуже важливих моментів:

 • пізні культури звільняють поле дуже пізно, тому варто використовувати ранні сорти і гібриди даних культур і сіяти їх якомога раніше, а на соняшнику обов'язково використання десикації - це ті прийоми, що прискорюють збирання даних культур і прискорюють звільнення поля від пізніх культур

 • кращий попередник для озимої пшениці з пізніх культур - це соя, при посіві після сої, не рекомендується ніяка обробка ґрунту - найкращі результати дає прямий посів пшениці у рослинні залишки відразу після збирання сої

 • не можна використовувати IMI-гербіциди на сої, сочевиці та соняшнику, наприклад Пульсар та Евро-Лайтнінг

 • тут дуже важливий час, тому повинен бути самий мінімальний проміжок між збиранням попередньої культури і посівом пшениці - ідеально, коли сівалка "йде відразу за комбайном"

 • мінімальне ущільнення ґрунту збиральною технікою - оптимальне використання CTF

 • солома і рослинні залишки повинні бути зібрані і вивезені або подрібнені

 • при збиранні соняшнику добре зарекомендували себе жатки з "пропелером", тобто ножами, що обертаються під жатками, та подрібнюють стебла соняшнику до висоти в 8-15 см

 • в зв'язку з частими осінніми посухами в останні роки, грунт може бути сухим, або вологим може бути тільки верхній 5-8 см шар ґрунту, таким чином рекомендується прямий посів у стерню або поверхнева обробка ґрунту на глибину 3-5 см за допомогою стерньового культиватора або дискової борони, або катка з гострими гранями для покривних культур

 • використовуються сівалки прямого висіву, або ті, що мають у своєму складі дискову борону, культиватор або фрезу

 • в посушливій зоні кращі результати дає прямий посів на глибину в 2-3 см за допомогою сівалки для No-Till

 • в зоні, де вологи достатньо, можна використовувати будь-які технології, аж до оранки та глубокорихлення, але основна вимога в даному випадку - обов'язкове одночасне зворотне ущільнення при обробці - наприклад використання катків в агрегаті з плугом або глибокорозпушувачем, які будуть створювати насіннєве ложе. Це дуже важливо, тому що посів пшениці буде відразу після обробки ґрунту

 • посів дуже якісним насінням, яке дасте інтенсивний розвиток сходів та молодих рослин

 • посів пшениці хорошими сортами та гібридами, що мають високий рівень зимостійкості і стійкості до хвороб

 • гарне протруювання насіння, в тому числі інсектицидами, фунгіцидами та сурфактантами

 • при посіві в сухий грунт є певні ризики, тому обов'язкова обробка насіння сурфактантами і стимуляторами, а також дуже якісне насіннєве ложе - сходи повинні бути дуже рівномірними

 • потрібно бути готовим до того, що рослини пшениці увійдуть в зиму у фазі шильця

 • дуже хороший рівень мінерального живлення

 • стартова доза добрив в рядки при посіві обов'язкове

 • якісний осінній захист рослин

 • при посіві No-Till та Strip-Till, коли стерня залишається в полі - ризики загибелі будуть значно нижче

 

 

Оранка - це класична технологія основного обробітку ґрунту під озиму пшеницю. На відео - оранка чистого від рослинних залишків поля за допомогою трактора John Deere 8360R і 9-ти корпусного плуга Lemken Diamant 12 із суцільними сталевими відвалами і без агрегатування з катками для зворотного ущільнення ґрунту. Глибина оранки - 20 см. Швидкість руху - 5,8-6,2 км/год. Органічна органічної орна ферма ERF B.V від Lelystad, Голландія, 2015 (відео Tractorspotter)

 

 

 

Основний обробіток ґрунту - класична технологія

 

Головна вимога до основного обробітку ґрунту - повне придушення багаторічних бур'янів, гарне вирівнювання поверхні поля і найкраще збереження вологи.

 

Хоча по чистому пару пшеницю давно вже ніхто не вирощує, але знати стандартні підходи до такої обробки ґрунту, все ж слід. У чистому пару необхідно забезпечити проростання насіння бур'янів, знищення їх сходів і збереження вологи. Парова система обробітку ґрунту складається зазвичай з лущення стерні, осінньої (чорний пар) або весняної (ранній пар) оранки ґрунту і 4-5-ти культивації влітку.

 

Підтримувати в чистому стані пари, також допомагає і внесення гербіцидів і їх бакових сумішей (Раундап, Діанат, 2,4-Д).

------------------------------------------------------------

 

Слід знати, що культивація або боронування пара, буде в 3-4 рази дешевше внесення будь-якого гербіциду.

------------------------------------------------------------

 

 

Рано навесні при фізичній стиглості ґрунту пар боронують і вирівнюють. При вологій погоді по мірі появи бур'янів, проводять поетапні культивації: першу - на 9-10 см, другу - 7-8, третю - 5-6, наступні - на 4-5 см. У посуху глибокі культивації, що висушують грунт, замінюють не глибоким (3-5 см) підрізанням бур'янів. Ниткоподібні проростки бур'янів, що з'являються незабаром після дощу, добре знищуються зубовими боронами, але штригельными боронами. При очаговом поширенні багаторічних бур'янів, можлива вибіркова обробка їх гербіцидами

 

Після ранніх зайнятих парів, під озимі проводять оранку (особливо при внесенні гною і підвищених доз туків) агрегатом (плуг + каток) на 16-18 (до 20) см або поверхнево рихлять на глибину 6-8 (до 10) см.

 

Поверхнева обробка буває значно ефективнішою, особливо в порівнянні з глибистої і пізньої оранкою.

 

У разі поганого составу сухого ґрунту (брили), а також, якщо до початку озимої сівби залишилося менше місяця, оранку замінюють поверхневим розпушуванням на 6-8 см дисковими боронами або культиваторами або комбінованими ґрунтообробними агрегатами.

 

Після дощу оброблений грунт зайнятого пару, необхідно проборонувати, а потім у міру відростання бур'янів і перед сівбою проводять культивацію, за допомогою якої знищують бур'яни і створюють вирівняне посівне ложе.

 

 

Основна класична обробка ґрунту під зайнятий пар (під попередник): на полях, засмічених багаторічними бур'янами (осот, осот, латук, березка та ін.), застосовують пошаровий (поліпшений) обробіток ґрунту. Спочатку лущать стерню на глибину 6-8 см дисковими боронами або стерньовими культиваторами, після відростання багаторічних бур'янів грунт обробляють на глибину 10-12 см плугами або дисковими боронами. Можна також застосовувати важкі культиватори або диско-лапові знаряддя. Після повторного відростання бур'янів зяб орють у вересні-грудні на глибину 25-27 см. І залишають в такому вигляді до весни, а навесні сіють попередник для озимої пшениці: ярий ріпак, горох, ячмінь, сою і т.д.

 

 

 

Основна класична обробка ґрунту під озиму пшеницю в зонах достатнього зволоження (проводиться в сезон посіву озимої пшениці):

 

1 варіант - оранка вологого ґрунту (після дощу) з одночасним вирівнюванням і зворотним ущільненням поверхні поля за допомогою плугів, агрегатуються з катками - з подальшим посівом через деякий час

 

2 варіант - дискування важкою бороною з одночасним вирівнюванням із зворотним ущільненням поверхні поля - з подальшим посівом через деякий час

 

3 варіант - культивація важким або середнім культиватором з одночасним вирівнюванням і зворотним ущільненням поверхні поля - з подальшим посівом через деякий час

 

4 варіант - фрезерування з одночасним зворотним ущільненням поверхні поля - з подальшим посівом через деякий час

 

 

Основна класична обробка ґрунту під озиму пшеницю в зонах достатнього зволоження (проводиться в сезон посіву озимої пшениці) - якщо солома зібрана:

 

1 варіант - дискування, поєднане з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованою дисковою бороною

 

2 варіант - культивація, поєднана з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованим культиватором

 

3 варіант - фрезерування, поєднане з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованою фрезою

 

 

Основна класична обробка ґрунту під озиму пшеницю в зонах недостатнього зволоження (проводиться в сезон посіву озимої пшениці):

 

1 варіант - поверхневе дискування середнього або важкого бороною з одночасним вирівнюванням і зворотним ущільненням поверхні поля - з подальшим посівом через деякий час

 

2 варіант - поверхнева культивація важким або середнім культиватором з одночасним вирівнюванням і зворотним ущільненням поверхні поля - з подальшим посівом через деякий час

 

 

 

Основна класична обробка ґрунту під озиму пшеницю в зонах недостатнього зволоження (проводиться в сезон посіву озимої пшениці) - якщо солома зібрана:

 

1 варіант - поверхневе дискування, поєднане з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованою дисковою бороною

 

3 варіант - поверхнева культивація, поєднана з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованим культиватором;

 

4 варіант - поверхневе фрезерування, поєднане з посівом - за допомогою сівалки з інтегрованою фрезою;

 

 

У зонах недостатнього зволоження, так як оснні опади у більшості випадків не змочують нижні шари ґрунту, і волога є в наявності тільки в верхньому шарі ґрунту, то рекомендується посів після мінімального обробітку ґрунту (наприклад дискування на 5 см) або взагалі по No-till. Особливо добре пшениця розвивається при прямому посіві в стерню сої (якщо на соя накопичила достатню кількість азоту, завдяки атмосферної азотфиксации)

 

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

На фото - проведення оранки за допомогою трактора Джон Дір і 8-ми корпусного плуга. При цьому трактор працює рівно, не в колії - така оранка - це найоптимальніший варіант для класичної системи обробітку ґрунту. На даному фото трактор працює з плугом без катка, таким чином, зворотне ущільнення і вирівнювання поверхні поля не проводиться, що не дуже добре

 

 

 

Удобрення озимої пшениці

 

 

Всі розрахунки норм добрив під озиму пшеницю, повинні базуватися на обліку:

 • місцевих грунтово-кліматичних умов

 • даних аналізу ґрунту, її властивостей і складу

 • застосовуваних технологій

 • планованої врожайності

 • генетичних особливостей вирощуваних сортів і гібридів

 • інших важливих чинників

 

 

Звертайтеся в Agricultural Consulting для розробки сучасних систем удобрення та систем захисту рослин!

 

 

Стандартні підходи до системи удобрення озимої пшениці.

 

Добриво - це основний метод збільшення врожайності і поліпшення якості зерна озимої пшениці. Всі види пшениці дуже чуйні на добрива.

 

В середньому на створення 1 ц зерна з відповідною кількістю соломи, озима пшениця сильних сортів інтенсивного типу витрачає азоту близько 4 кг, фосфору - 1,3, калію - 2,3 кг. Розрахункові дози добрив для отримання 5-6 т/га якісного зерна становлять приблизно N120-150 P120-140 K80-100.

 

Однак норми добрив, необхідно диференціювати з урахуванням результатів ґрунтової і рослинної діагностик, попередників, внесення органічних добрив та вмісту гумусу, особливостей сортів та гібридів пшениці і можливостей фермера. У чистому пару вміст у ґрунті доступних форм азоту і фосфору буває значно більше, ніж по поганих попередниках, тому, відповідно до закону мінімуму, оптимальні дози добрив в пару повинні бути менше (N60-90 P70-80 K40-60), ніж в зайнятому пару (N100-120 Р90-100 К60-80), а після злакових -N150-180 P100-120 K70-90.

 

Озима пшениця дуже добре збільшує врожайність при підгодівлі органічними добривами

 

 

Наприклад, за результатами деяких дослідів на вилуженої чорноземі в зоні північного степу, межа підвищення врожайності озимої пшениці (5,32 т/га) на фоні Р120К90 по чорному пару досягав при внесенні N50 (в два підживлення), по гороху на зелений корм (5,43 т/га) - при N50-100 (в 2-3 підживлення), а після ячменю він не був досягнутий (4,87 т/га) і при N150 (4 підгодівлі).

 

Напівперепрілий гній (30-45 т/га), фосфорно-калійні добрива (а також вапно або інші меліоранти) вносять під основний обробіток чистого, зайнятого пару, іноді перед оранкою ґрунту під озимі - в ранніх зайнятих парах.

 

Азотне добриво при хорошому вмісту вологи у ґрунті, застосовують у вигляді неодноразової підгодівлі - в фазі весняного кущіння, на початку трубкування і колосіння.

 

 

Зазвичай ранньовесняну азотну підгодівлю озимини, проводять після відновлення вегетації аміачною селітрою по 150-200 кг/ га д. р.

 

 

Підживлення азотними добривами по мерзлоталому грунті не рекомендуються, так як цей прийом не окупається. Краще починати вносити азотні добрива з відновленням вегетації рослин.

 

Для озимої пшениці, під час посіву разом насінням можна вносити фосфорні добрива, наприклад суперфосфат P20-30 кілограм на гектар. Разом з посівом не рекомендується давати азотні добрива, а також вносити азотні добрива восени у вигляді підгодівлі або будь-яким іншим методом.

 

------------------------------

В сучасному землеробстві - підгодівля по мерзлоталому ґрунту не застосовуються. Такий агро прийом - це викидання грошей на вітер. Втрати добрив та грошей тут дуже великі, а ефективність дуже мала. Раніше такий прийом був розповсюджений, як і пари, тому що технічний рівень не позволяв робити підкормку пізніше. Ніде у світі підкормка по мерзлоталому ґрунту не застосовується!

------------------------------

 

Усі азотні добрива (у тому рахунку і рідкий аміак, при внесені восені) не окуповуються.

 

Можливо і прикореневе внесення азотного (або комплексного) добрива зерновими сівалками не більше N45-50 кг д. р. на 1 га. Підживлення в фазу весняного кущіння називають регенеративною підкормкою. Вона підсилює кущіння, появу коренів і густоту продуктивного стеблостою.

 

На початку трубкування озиму пшеницю підгодовують 20-30% - ним розчином сечовини в дозі N30 за допомогою авіації або наземних обприскувачів за технологічною колії.

 

У разі вологого ґрунту, азотні добрива в цю фазу можна внести поверхнево в дозі до 60 д. р. у вигляді аміачної селітри (максимум N100-120 кг/га при використанні других типів добрив). Цю підгодівлю називають продуктивною, вона збільшує продуктивність колосків.

 

На початку колосіння для поліпшення якості зерна проводять позакореневу підгодівлю сечовиною в дозі 15-30 кг / га д. р. Це збільшує вміст білка і клейковини в зерні.

 

Робочий розчин для позакореневої наземної підгодівлі готують з розрахунку 30 кг / га д. р. Для цього 65 кг сечовини розчиняють в 150 л води, отримуючи 200 л розчину на 1 га. Для авіаційної підгодівлі, застосовують "плав" (суміш розчинів сечовини і аміачної селітри) з 100 л/га. Некореневі підгодівлі проводять в вечором, або рано вранці при підвищеній вологості повітря. Поблизу житла, авіаподкормкі проводити не можна, так як вони сильно забруднюють повітря.

 

На налив і формування якості зерна впливають верхнє (флаговє) листя. Важливо уберегти його від опіків і інших ушкоджень.

 

При дефіциті добрив в господарстві їх доцільно використовувати малими дозами на більшій площі (Р10 - 20 + N30 в рядки і N100-150 - в підгодівлю навесні) і перш за все на ґрунтах, менш багатих елементами живлення (пізні зайняті пари і т.п.). Окупність добрив і валова прибавка врожаю при цьому буває більш високими, але зерно - низької якості.

 

Сильне і цінне зерно пшениці, в зонах недостатнього зволоження, легше отримати по чистому пару із застосуванням добрив.

 

Ґрунтова підкормка (Side dressing) рослин озимої пшениці гноївкою - ефективний прийом підвищення врожайності пшениці, який особливо ефективний на бідних гумусом піщаних ґрунтах. На відео підгодівля озимої пшениці рідким гноєм за допомогою трактора New Holland T8.360 і машина для внесення рідкого гною Samson PG 25 в 2016 році, на полях фермера Børglum Kloster, Løkken, Данія (відео iOWNaFERGUSON)

 

 

 

 

Посів озимої пшениці

 

 

Пшеницю в усьому світі сіють основними методами:

 • класичний за допомогою зернової сівалки (найбільш поширений)

 • No-Till (другий за популярністю)

 • Twin-посів

 • Strip-Till

 • посів смугами

 • посів здвоєними рядками

 • посів зерновими сівалками точного висіву

 • широкорядний - для насінницьких посівів

 • розкидним методом з використанням сучасних розкидачів або самохідних машин

 

Необхідно мати в посівах не один, а 2-3 сорти різних екотипів, відрізняються по біології. Це підвищить стійкість урожаїв пшениці в різні роки.

 

На посів важливо використовувати насіння, що пройшло післязбиральне дозрівання і має високу (не менше 92%) схожість і енергію проростання. Прискорює дозрівання насіння сонячний або повітрянно-тепловий обігрів. Його проводять на току протягом 5-7 днів, розсипавши насіння тонким (5-10 см) шаром, а в похмуру погоду - в зерносушарці при температурі 20-25 °С протягом 15-20 годин. Але краще використовувати не щойно зібране насіння, а заготовлене в минулому році. Це особливо актуально в роки з дощовим літом, коли від жнив до посіву озимих проходить менше 30 днів.

Для посіву застосовують звичайні зернові сівалки або сівалки для No-Till. На відео, нижче, показаний посів пшениці No-Till в США.

 

На відео - No-Till посів озимої пшениці в жовтні 2017. Техніка: трактор Case IH MX210 з сівалкою Great Plains 2N 2410. Ripley, штат Ontario, США. Попередник - соя (це дуже хороший попередник для пшениці). Посів за допомогою такої сівалки - це класика посіву пшениці (відео krozb1)

 

Одна з кращих сівалок для посіву озимої пшениці та інших зернових - це HORSCH Pronto AS

 

 

Photo © Dr. Oleksii Orlov

Сходи озимої пшениці дуже чутливі до пошкодження ґрунтовими шкідниками, злаковими мухами, різними гусеницями. Тому слід передбачити обробку насіння інсектицидами при їх протруюванні. Також слід регулярно оглядати посіви на предмет наявності шкідників, так як протруювання насіння інсектицидами не гарантує, що насіння буде захищено тривалий період - через 10 днів (у середньому), захисна дію інсектициду - протруйника, починає зменшуватися (фото © Dr. Oleksii Orlov, 2018)

 

Посів пшениці за технологією No-Till в США, штат Montana. Видно, що використовується гусеничний трактор Джон Дір і сівалка Джон Дір. Польова логістика насіння і добрив здійснюється за допомогою автопоїзда

 

 

Підготовка насіння озимої пшениці до посіву

 

Насіння перед посівом сортують, іноді піддають повітряно-тепловому обігріву (дуже рідко) і інкрустації або протруєнню, що включає: обробку насіння протруйником, наприклад Вітаваксом 3 л / т, або Кінто Дуо 2,5 л / т, стимуляторами росту, мікроелементами, ПАР (плівкоутворювачі) і 10-20 л води на 1 т.

 

Розрізняють такі типи протруйників для озимої пшениці:

 • фунгіцидні

 • інсектицидні

 • комбіновані (інсектицидно - фунгіцидні)

 • біологічні препарати

 

Також, можна обробляти насіння різними стимуляторами росту і сурфактантами, а також інкрустувати насіння.

 

Найбільш популярні і ефективні інсектицидні протруйники для пшениці:

 • Пикус (імідаклоприд 600 г / л) - 0,3-1,6 л / т

 • Нупрід (імідаклоприд 600 г / л) - 0,4-1,6 л / т

 • Нупрід Макс (імідаклоприд 210 г / л + тебуконазол 12 г / л) - 2,0 л / т

 • Гаучо Плюс (імідаклоприд 233 г / л + клотіанідін 233 г / л) - 0,3-0,8 л / т

 • Гаучо Ево (імідаклоприд, 175 г / л + клотіанідін, 100 г / л) - 2,0 л / т

 • Гаучо (імідаклоприд, 600 г / л) - 0,4-1,6 л / т

 

Найбільш популярні і ефективні фунгицидно - інсектицидні протруйники для пшениці:

 • Вайбранс Інтеграл 235 FS, т. К. С. (25 г / л седаксан + 25 г / л флудіоксоніл + 10 г / л тебуконазол + 175 г / л тіаметоксам) - 1,5-2,0 л / т

 • Юнта Квадро (клотіанідін 166,7 г / л + імідаклоприд 166,7 г / л + протіоконазол 33,3 г / л + тебуконазол 6,7 г / л) - 1,4-1,6 л / т

 • Селест топ 312.5 FS, ТН (25 г / л флудіоксоніл + 25 г / л дифеноконазол + 262,5 г / л тіаметоксам) - 1,0 л / т

 • Селест Макс 165 FS, ТН (25 г / л флудіоксоніл + 15 г / л тебуконазол + 125 г / л тіаметоксам) - 1,5-2,0 л / т

 

Найбільш популярні і ефективні фунгіцидні протруйники для пшениці:

 • Баритон Супер (протіоконазол, 50 г / л + флудіоксаніл, 37,5 г / л + тебуконазол, 10 г / л) - 1,0 л / т

 • Кінто Дуо (тритиконазол 20 г / л + прохлораз 60 г / л) - 2,0-2,5 л / т

 • Кінто Плюс (флуксапіроксад - Ксеміум®, 33,3 г / л + тритиконазол, 33,3 г / л + флудіоксоніл, 33,3 г / л) - 1,0-1,5 л / т

 • Іншур Перформ (40 г / л піраклостробін + 80 г / л тритиконазол) - 0,5 л / т

 • Іншур Перформ 0,5 л / т + Сістіва 0,75 л / т (333 г / л флуксапіроксад - Ксеміум®)

 • Сценик (флуоксастробін 37,5 г / л + протіоконазол 37,5 г / л + тебуконазол 5,0 г / л) -1,3-1,6 л / т

 • Ламардор Про (протіоконазол, 100 г / л + тебуконазол, 60 г / л + флуопірам, 20 г / л) - 0,5-0,6 л / т

 • Вітавакс (карбоксин, 200 г / л + тирам, 200 г / л) - 2,5-3,0 л / т

 • Ранконь I-Мікс (іпконазол, 20 г / л + імазаліл, 50 г / л) - 1 л / т

 • Вінцит Форте (флутриафол 37,5 г / л + тіабендазол 25 г / л + імазаліл 15 г / л) - 1,0-1,25 л / т)

 • Вайбранс Тріо FS, т. К. С. (25 г / л седаксан + 25 г / л флудіоксоніл + 10 г / л тебуконазол) - 1,5-2,0 л / т

 • Максим Форте 050 FS, т. К. С. (25 г / л флудіоксоніл + 15 г / л тебуконазол + 10 г / л азоксистробін) - 1,5-2,0 л / т

 • Максим Тріо 060 FS, т. К. С. (25 г / л флудіоксоніл + 25 г / л дифеноконазол + 10 г / л тебуконазол) - 1,5-2,0 л / т

 

Норми витрати і спектр дії протруйника Кінто-Дуо (60 г / л прохлораз + 20 г / л трітіконазол) на озимій пшениці

 

Спектр дії

Норма розходу, л/т

Строки застосування

Борошниста роса

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Гельмінтоспоріозна коренева гниль

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Летюча сажка

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Пліснявіння насіння

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Септоріоз

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Септоріоз (осінній розвиток хвороби)

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Снігова пліснява

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Тверда сажка

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Фузаріозна коренева гниль

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

Церкоспорельозна коренева гниль

 

2,0 - 2,5 л/т

Обробка насіння перед посівом

 

 

Норми витрати і спектр дії протруйника Вітавакс 200 ФФ (карбоксин, 200 г / л + тирам, 200 г / л) на озимій пшениці

 

Культура

Норма розходу, л/т насіння

Хвороби

Способ, время обработки

Пшеница яра та озима 

2,5-3,0

летюча та тверда сажка, кореневі гнилі, пліснявіння насіння

Протруювання насіння, норма розходу робочого розчину - до 10 л/т

 

 

Потрібно використовувати ті протруйники, які принесуть прибуток в ваших умовах. І тільки ті, які будуть ефективні проти шкідників і хвороб, які у вас присутні.

 

Протруйники системної дії, що проникають всередину насіння і проростків, захищають їх від твердої і летючої сажки, кореневих гнилей, пліснявіння, снігової плісняви ​​та ін. Препарат тур поглиблює залягання вузла кущіння в ґрунті на 1-1,5 см, підвищує зимостійкість і врожайність. Гуммати натрію збільшують морозо- і посухостійкість озимої пшениці. Обробка насіння тих чи інших мікроелементами, яких бракує у ґрунті, підвищує величину і якість врожаю.

 

 

 

 

Терміни посіву озимої пшениці

 

Терміни посіву сильно впливають на рівень кущіння, загартування, перезимівлю і на врожайність рослин пшениці. Оптимальні строки сівби озимої пшениці зазвичай збігаються з настанням в кінці літа середньодобової температури повітря 1б-15°С. Необхідно, щоб від початку сходів до припинення росту (при настанні середньодобової температури +5°С), озимі могли б набрати суму температур вище + 5°С, яка дорівнює 550-580 ° С.

Орієнтовно, це потребує такого часу вегетації:

 • 45-50 днів по чистим парам, та добрим попередникам та в оптимальних умовах (добрий рівень удобрення, і т. інше)

 • 50-55 (до 60) - по зайнятим парам і непарових попередникам

У пізніх посівах рослини не встигають добре розкущитися і якісно вкоренитися. Рослини бувають слабкими, з дрібним колосом і низькою врожайністю. Вони сильніше уражаються твердою сажкою і зріджуються в посівах. Гранично пізній термін сівби той, при якому сума температур вище +5 °С складе 270-300 °С.

Ранні строки сівби призводять до фізіологічного старіння, переростання і часткового пожовтіння рослин, зниження їх зимостійкості, більшого пошкодження злаковими мухами, іржею і борошнистою росою.

За узагальненими даними, кращі строки сівби озимої пшениці в лісостепу і степу - з 20 і 25 серпня по 1 - 5 (до 10) вересня. В останні роки, в Україні, добре виходять посіви, висіяні аж до 15-20 жовтня.

-----------------------------------

Останні 5 років, при наявності осінньої вологи, нормально зимує і озима пшениця, посіяна аж до 15-20 жовтня і в деяких випадках, навіть більш пізні посіви. Але ризики тут присутні, без сумніву - особливо в східних та північних регіонах.

----------------------------------

При відсутності доступної вологи в посівному шарі зазвичай все чекають дощу до гранично допустимого терміну посіву.

І тому часто в грудні-січні озима пшениця має тільки фазу шильця.

При відсутності вологи в осінній період, замість озимої пшениці планують навесні сіяти яру пшеницю або інші зернові культури.

Найкращий і безризиковий варіант при дуже пізньому посіві озимої пшениці - це висів сортів - дворучок.

Однак в південних регіонах, де ґрунти восени завжди сухі, багато фермерів, часто йдуть на ризик, висіваючи озиму пшеницю в сухий грунт в розрахунку на наступні дощі - в таких випадках важливо, щоб грунт був абсолютно сухий, насіннєве ложе дуже добре, а насіння протравлено і оброблено спеціальними плівкоутворюючими препаратами, що запобігають передчасному проростанню насіння.

 

 

Способи посіву озимої пшениці

 

Пшеницю сіють різними способами, з різними міжряддями:

 • 12,5 см (найбільш поширений в Європі і дає найкращу врожайність при традиційній системі землеробства)

 • 15 см

 • 20 см

 • 25 см

 • здвоєними рядками, з відстанню між здвоєними рядками 15-30 см

 • смуговий, з відстанню між смугами 15-30 см

 • зерновими сівалками точного висіву (застосовується при посіві дорогого насіння гібридної пшениці)

 • перехресний (вже практично не застосовують)

 • No-Till

 • Strip-Till

 • Авіапосев

 • Посів спредером (методом розкидання)

 

Уборка посівів озимої пшениці, зроблених за допомогою сівалки Monosem Twin Row. Дата посіву 3 жовтня 2017. Норма висіву 4,8 млн / га. Урожайність склала 7 т / га, що є відмінним показником в конкретних кліматичних умовах. Посев озимой пшениці в Канаді за технологією Twin Row: Stayner, Онтаріо, Канада, ферма Dunlogon Farms Ltd

 

 

 

Слід уникати пропусків (просівів), зупинок сівалок, подвійних перекриттів, в тому числі і на обсівах поля). У місцях подвійних перекриттів врожайність пшениці сильно знижується.

 

Швидкість руху сівалки повинна бути рівномірною.

 

Кращий напрям посіву - поперек схилу, що зменшує стік води і змив грунту. На рівнинних полях - в північно-південному напрямку. Це покращує освітлення рослин вранці і ввечері, зменшує перегрів їх в полуденний час.

 

Найкращий ефект при посіві озимої пшениці дають сівалки точного висіву для зернових культур, особливо при посіві насіння гібридної пшениці, гібриди якої мають дуже дороге насіння і дуже високий коефіцієнт кущіння (середнє число продуктивних пагонів на одній рослині) - тому додаткові інвестиції в такі сівалки будуть завжди виправдані.

 

На наступном відео - одна з найкращих сівалок для пшениці - Horsch Pronto AS

 

Насправді сівалка HORSCH Pronto 6 AS - це революція в технології посіву і одна з найкращих сівалок в світовій історії землеробства, так як дозволяє фермеру сіяти, як зернові, так і просапні культури однією і той ж самою сівалкою! На відео видно, що на початку використовуються секції для зернових культур, а потім - для просапних! (Відео HORSCH.com)

 

 

Також можете подивитися сівалки для пшениці: Сівалки з дисковою бороною огляд сучасних сівалок представлених на світовому ринку

 

 

 

Прямий посів озимої пшениці в покривну культуру, пшениця No-Till

 

На даному відео видно, як можна сіяти пшеницю прямо в гірчицю, яка була попередньо оброблена общеістребітельним гербіцидом (ймовірно Раундапом). Час посіву 24 вересня 2013. Покривна культура - гірчиця, призначена для поліпшення структури грунту за рахунок розвитку коренів в грунті. Потім рослини гірчиці знищується шляхом обприскування гліфосатом, після чого сівалка прикочує гірчицю і висіває пшеницю. Вегетативна маса і корені гірчиці є хорошим добривом, вона розкладається в ґрунті, служачи хорошим субстратом для розвитку черевиків і грунтової мікробіоти, підвищуючи вміст гумусу і родючість Ваших полів (відео Jake Freestone)

 

 

 

 

Норма висіву насіння озимої пшениці

 

У традиційних сортів озимої пшениці, норма висіву зазвичай становить 3-4 до 5 млн. шт. насіння на 1 га, а в несприятливих (нехватка вологи, пізній посів і т.п.) - 5,5-6,0 млн. Норму висіву пшениці диференціюють з урахуванням сорту, попередника, добрив, строків сівби і т.п.

У сучасних сортів, які мають високий коефіцієнт кущіння і у гібридів пшениці, норма висіву буде значно нижчою, і вона визначається перш за все рекомендаціями селекціонера-оригінатора даної пшениці.

Норма висіву гібридної пшениці визначається в посівних одиницях і розраховується на підставі рекомендацій компаній-оригінаторів.

Для гібридної пшениці, слід слід строго дотримуватися норм, рекомендованих виробником для різних грунтово-кліматичних зон і умов.

 

 

 

Глибина посіву озимої пшениці

 

Оптимальною є глибина посіву пшениці в 2-3 см, не більше. Максимум 4 см. При більш глибокому посіві, пшениця погано кущиться. Це стає помітним, навіть при посіві на глибину в 5 см, замість 4 см. Здається, що збільшення глибини посіву на 1 см, ніяк не вплине на врожайність. Насправді, це не так. Це призводить до того, що пшениця практично не кущиться, отже формується тільки одне стебло і врожайність знижується дуже істотно.

 

Особливо важливо дотримуватися глибини посіву для сучасних сортів пшениці, ячменю та жита, у яких дуже високий коефіцієнт кущіння. А також це дуже важливо при вирощуванні гібридної пшениці і жита.

 

Якщо ви вирощуєте старі добрі сорти, типу Поліської 90, то такі сорти, як правило формують тільки одно продуктивне стебло. Це їхня генетична особливість, тому при вирощуванні старих сортів, глибина посіву не сильно впливає на врожайність (в розумних межах - наприклад, якщо посіяти на 8 см, то зниження врожайності буде і тут). Також при вирощуванні таких сортів неможливо отримати дуже високий урожай. В даному випадку, краще вносити добрива під 3-4,5 т/га і отримувати цей урожай. Зате якість зерна у сорту Поліська 90 досить висока і цей сорт стійкий до хвороб, в тому числі фузаріозу колоса.

 

 

Догляд за посівами (класична технологія)

 

-------------------------------

Догляд за посівами пшениці повинен забезпечувати добрий розвиток рослин без стресів - це основне правило отримання високого врожаю і відмінною прибутку!

-------------------------------

Догляд зазвичай зводиться до післяпосівного прикочування, ранньовесняне боронування і захисту посівів від всіляких пошкоджень

Післяпосівне (або одночасно з посівом) прикочування в суху вітряну погоду зменшує дифузну втрату вологи, покращує контакт насіння з грунтом і забезпечує більш дружну появу сходів. У дощову погоду воно зайве і навіть шкідливо, особливо на глинистому ґрунті.

В сучасних умовах, вже ніхто не виконує прикочування, та як більшість сучасних сівалок вже обладнані спеціальними прикочуючими роліками.

-------------------------------

Для прикочування не можна використовувати важкі наливні або реберні, та суцільнометалеві катки, використання яких значно знижує прибутковість вирощування пшениці.

-------------------------------

Випас корів, овець або інших сільськогосподарських тварин, в тому числі на переросли озимих, категорично неприпустимо, навіть по мерзлому ґрунту, оскільки таке випасання на 30-40% і більше знижує врожайність пшениці і навіть сприяє загибелі посівів.

Восени, при наявності небезпеки переростання рослин, можна обробити сходи препаратом Моддус 0,4 л / га (250 г / л, трінексапак-етил) у фазі кущіння (фаза GS23-29) - для збільшення обсягу кореневої системи і поліпшення перезимівлі, а також для запобігання переростанню посівів ранніх строків сівби. Це сповільнить ріст рослин, підвищить їх зимостійкість.

Інші регулятори росту восени використовувати не можна.

 

Photo source: Syngenta

Осіннє застосування регулятора росту Моддус 0,4 л / га (250 г / л, трінексапак-етил) на озимій пшениці іноді виправдовує себе. Не рекомендується використовувати інші регулятори росту восені

 

 

Для захисту від вимерзання необхідно накопичити на посівах озимих шар снігу 20-25 см. Кращий спосіб снігозатримання - це посів No-Till із залишенням стерні в 15-25 см заввишки. Іноді також використовують і рослинні куліси.

 

Навесні, при достиганні грунту, озимі зазвичай боронують середніми боронами в один слід. Кращий ефект дає використання штрігельних борін.

 

Щоб не пошкодити рослини, боронування треба починати в полуденний час, проводити на малій швидкості (3-4 км/год), не допускаючи крутих поворотів і частих проходів по одному сліду. Боронують посіви для розпушування грунту і знищення бур'янів. Однак боронування не повинно бути шаблонним, часто воно буває марним, а для слабких, погано укорінених рослин може бути навіть шкідливим.

 

Часто відразу після ранньовесняного боронування, без розриву, відразу в розпушений і вологий грунт, вносять КАС за допомогою будь-яких обприскувачів.

 

Для попередження вилягання рослин посіви пшениці в фазі кущення обприскують розчинами регуляторів росту (хлормекват-хлорид і т. д.). Це збільшує міцність соломи і нижніх міжвузлів за рахунок їх вкорінення і потовщення. У вологу погоду пшеницю, посіяну по чистому пару або хорошим попередникам, рекомендується обприскати регулятором росту вдруге, в фазу 3 вузли, по 1 кг / га д.р.

 

 

----------------------------------

Не можна застосовувати регулятори росту в моменти, коли рослини знаходяться в стані стресу, в жарку погоду і в сухому кліматі - це сильно знижує врожайність пшениці!

----------------------------------

 

Обприскування посівів регуляторами росту найкраще не поєднувати з використанням іншої агрохімії.

 

В период вегетації проводять позакореневі підживлення розчином сечовини або хелатними добривами. При необхідності роблять внесення добрив (розкидачем, при наявності дощів, або у почву, на глибину вологого слою грунту - якщо сухо).

 

А при великій засміченості бур'янами - роблять обробку посівів будь-якими сучасними гербіцидами гербіцидами: 2,4 Д. (0,6-0,8 кг / га д.р. аминной солі), діаленом (2 , 5 кг / га), базаграном (3-4 кг / га), лонтрелом (0,3 кг / га), Гранстаром і ін. Для захисту від борошнистої роси в фазу кущіння обприскують фунгіцидами.

 

Цю обробку можна поєднати з некореневої підгодівлею, внесенням гумматів і застосуванням інсектицидів (при досягненні порогової чисельності шкідника).

 

У фази трубкування і колосіння теж можливі обробки посівів фунгіцидами (Фалькон 0,5 кг/га та ін.) Для захисту рослин від іржі та інших хвороб.

 

У період цвітіння і наливу зерна проти личинок шкідливої ​​черепашки та інших шкідників застосовують інсектициди БІ-58, Децис, Коннект та ін.

 

Посіви обробляють пестицидами при досягненні порогової чисельності шкідників. Обприскування посівів проводять обприскувачами з використанням технологічної колії.

 

Технологічну колію створюють або під час посіву шляхом закриття сошників на сівалки і з урахуванням ширини захоплення техніки.

 

 

 

Весняне боронування посівів озимої пшениці штрігельной бороною - це агротехнічний прийом, який можна поєднати з внесенням добрив, підгодівлею. Цей прийом, при вирощуванні пшениці дає хорошу окупність вкладених в нього фінансових коштів

 

 

 

Система захисту озимої пшениці від бур'янів, шкідників та хвороб

На відео - правильне проведення обприскування озимої пшениці по колосу. Зверніть увагу на відсутність вітру і швидкість руху обприскувача по полю - такою вона і повинна бути. Обприскування з великою швидкістю - це завжди погіршення якості роботи і втрата значних сум грошей. Обприскування озимої пшениці FENDT 415 vario & причіпний обприскувач Delvano (Tractorspotter)

 

Обприскування озимої пшениці за допомогою самохідного обприскувача HORSCH Leeb PT 280. Зверніть увагу на повну відсутність вітру, і правильну швидкість руху обприскувача - це найважливіші фактори успіху при проведенні будь-якого обприскування. Також в даному обприскувачі, реалізовано дуже гарне технічне рішення - змінна геометрія штанги обприскувача, що допомагає працювати на полях зі складним рельєфом і на горбистій місцевості

 

 

Система захисту озимої пшениці від компанії Nufarm

 

 

Система захисту озимої пшениці від компанії FMC

 

 

Система захисту озимої пшениці від компанії Аріста

 

Система захисту озимої пшениці від компанії Штефес в осені

 

 

Система весняного захисту озимої пшениці від компанії Штефес

 

 

Система захисту озимої пшениці від компанії Сингента

 

 

Система захисту пшениці від шкідників, рекомендована компанією Bayer

 

 

Система захисту пшениці від хвороб, рекомендована компанією Bayer

 

 

Система захисту озимої пшениці від компанії BASF

 

 

Захист посівів озимої пшениці від хвороб від BASF*

Фаза виходу в трубку (ВВСН 31-32). На посівах озимої пшениці, яка знаходиться в фазі початку виходу в трубку для ефективного і довгострокового захисту від хвороб - можна застосувати фунгіцид - Капало®, 1,0-1,5 л/га. Поєднання трьох діючих речовин в даному фунгіциди, забезпечує відмінний контроль широкого спектру хвороб листя:

 • борошниста роса

 • септоріоз

 • іржа

 • церкоспорелез

 • піренофороз

 • ринхоспоріоз

 • гельмінтоспоріоз

Різний механізм впливу на збудника діючих речовин препарату зменшує ризики виникнення резистентності. Завдяки досконалій формуляції фунгіцид миттєво проникає в рослину, здійснює стоп ефект на розвиток збудника хвороби, а також дуже добре розподіляється в рослині, стійкий до змивання опадами. Захисний ефект, залежно від норми внесення, триває до 40 днів.

 

Критерії вибору фунгіцидів для захисту озимої пшениці BASF

 

На посівах озимої пшениці з низьким і помірним інфекційним фоном і з метою профілактики хвороб цілком економічно виправданим буде використання фунгіциду Рекс® Дуо з нормою витрати 0,5-0,6 л/га. Завдяки поєднанню двох діючих речовин з групи триазолів і бензимидазола він забезпечує ефективний контроль широкого спектру хвороб: борошнистої роси, септоріозу листя, іржі та плямистостей.

 

© Dr. Oleksii Orlov

Для захисту озимої пшениці вигідно застосовувати самохідні обприскувачі. На фото - обприскування посівів озимої пшениці за допомогою самохідного обприскувача Challenger, Харківська область

 

 

У зонах достатнього зволоження - для ефективного контролю хвороб у посівах озимої пшениці в період появи прапорцевого листка - появи колоса (ВВСН 37-45), доцільно застосовувати фунгіцид АБАКУС®, з нормою витрати 1,25-1,75 л/га. В умовах посухи даний препарат застосовувати не рекомендується.

Завдяки поєднанню двох діючих речовин (епоксіконазол і піраклостробін), що належать до різних хімічних груп і мають різні механізми дії на збудників грибкових хвороб, АБАКУС® забезпечує ефективний контроль септоріозу листя і колоса, бурої листкової іржі, піренофороз, сітчастої плямистості, ринхоспоріозу, борошнистої роси і так далі.

При цьому епоксіконазол має виражені системною дією, а піраклостробін - контактну і трансламінарну, що дає відмінне превентивну і лікувальну дію на збудників хвороб на різних етапах інфікування рослин.

Ще одним аргументом на користь використання фунгіциду АБАКУС®, є те, що крім ефективного контролю хвороб, він забезпечує отримання фізіологічних ефектів Агселенс®, які полягають в:

 • підвищенні стійкості рослин до стресових погодних умов (посуха, тепловий удар, заморозки)

 • уповільненні старіння рослин завдяки зменшенню синтезу етилену

 • підвищенні нитрогеназной активності посівів: швидке перетворення мінерального азоту грунту в азот органічних сполук (амінокислоти, білки і т.д.) рослини

 • ефективне використання вуглецю, азоту, вологи

 • збільшенні рівня врожайності, поліпшення якісних показників і посівних кондицій зерна.

Обприскувач HARDI Alpha EVO 4100 з системою TWIN при проведенні обприскування по колосу високопродуктивного посіву пшениці з потенціалом врожайності близько 8-10 т / га (фото HARDI)

 

У разі значного поширення в посівах озимих зернових культур борошнистої роси - доцільно використовувати бакові суміші фунгіцидів АБАКУС® і ФЛЕКСІТІ, з нормою витрати 1,25-1,75 л / га і 0,15-0,2 л / га відповідно.

Діюча речовина ФЛЕКСІТІ дозволяє ефективно контролювати збудника борошнистої роси і ламкості стебел на будь-якому етапі їх розвитку: від зараження до спороутворення. Оптимальною фазою внесення АБАКУС® - поява прапорцевого листка (ВВСН 37-39).

Саме в цей період все листя вже сформувалися і внесення фунгіциду дозволяє максимально захистити всю площу асиміляційної поверхні листя від ураження хворобами, а значить і забезпечити найдовшу тривалість і високу ефективність фотосинтезу. При таких умовах ми отримуємо високий рівень врожайності посівів з високою якістю зерна.

Не чекайте появи візуальних симптомів хвороб на листах культури. Застосовуйте фунгіциди профілактично, коли шкоди ще не завдано. Не дайте можливості збудникам хвороб вразити здорові рослини!

 

 

Захист посівів зернових культур від шкідників від BASF*

 

Не менш важливим завданням в період появи прапорцевого листка, є захист посівів від пошкодження шкідниками. В цей період часу, в посівах озимих колосових культур завдають шкоди п'явиці, цикадки, злакові попелиці, пильщики, з'являється клоп шкідлива черепашка, а також можна чекати масової появи пшеничного трипса і різних видів попелиці. Особливо великі спалахи чисельності попелиці та трипсів виникають в суху спекотну погоду.

У боротьбі з даними шкідниками прекрасно себе зарекомендували інсектициди БІ-58® НОВИЙ з нормою витрати 1,5 л/га, або ФАСТАК®, 0,15 л/га. У період стабільно високих температур (характерно для останніх років), як показує багаторічний досвід більшості агрофірм, ефективність забезпечує бакова суміш препаратів БІ-58® НОВИЙ і ФАСТАК® з нормами витрати 0,8-1,0 л/га і 0,15 л/га відповідно. При використанні такої комбінації, можна отримати синергетичний ефект від поєднання препаратів, швидку дію і тривалий захисний період, та ефективність обробки в широкому діапазоні температур, щоб уникати появи резистентності у шкідників.

Дуже добре зарекомендував себе препарат Коннект (Bayer), в нормі 0,4-0,6 л / га (проти хлібних клопів, злакових попелиць, трипсів, піявіц).

Пам'ятайте, несвоєчасне внесення інсектицидів, збільшує ймовірність отримати зерно низької якості !!!

 

Використання регуляторів росту від BASF*

Значною популярністю у сільськогосподарських товаровиробників користується використання в посівах зернових колосових культур регуляторів росту.

Адже використання регуляторів росту, дозволяє уникнути вилягання рослин в високоврожайних посівах і при високих нормах внесення азотних добрив, а також дозволяє зменшити виробничі витрати і втрати зерна при збиранні врожаю.

© Dr. Oleksii Orlov

На фотографії видно вилягання пшениці - Чернігівська область. У разі, якби використовувалися регулятори росту, такого не сталося

Одноразове внесення регулятора росту вже окупається при внесенні добрив під врожайність в 5 т/га.

Дворазове внесення регуляторів росту - при внесенні добрив під врожайність понад 7 т/га.

Не можна вдруге вносити регулятор росту - якщо посіви у стресі, або візуально посіви виглядають погано, або в разі посухи.

Регулятори росту можна застосовувати одноразово - в фазу кущіння (в зонах недостатнього зволоження).

І дворазово - в фазу кущіння і в фазу виходу в трубку - в зонах достатнього зволоження.

Також не вдасться уникнути вилягання рослин, якщо не була проведена боротьба з кореневими гнилями.

Економічно недоцільно застосування регуляторів росту на низькорослих сортах і гібридах озимої пшениці з міцною соломиною, які мають генетично обумовлену стійкість до вилягання. Застосування будь-яких регуляторів росту на таких, сортах призводить до зменшення їх урожайності!

Як приклад таких сортів, можна назвати сорт озимої пшениці Скіф'янка.

 

Вилягання пшениці сприяють кілька основних факторів:

 • генетичні особливості сорту

 • високе навантаження на стебла рослин через високого врожаю

 • високий рівень азотного і мінерального живлення

 • поверхнева обробка грунту, що призводить до того що коренева система пшениці розвивається поверхнево

 • ураження кореневими гнилями

 • ураження хворобами стебла

 

Якщо в період кущіння - початок виходу в трубку зернових культур (ВВСН 29-31) ми рекомендуємо користуватися морфорегуляторами Хлормекват-хлорид 750 з нормою витрати 1,5 л/га, то з підвищенням середньодобової температури вище 15 °С більше ефективно і безпечно використовувати регулятор зростання Терпал® з нормою витрати 1,0-1,5 л/га. Оптимальним періодом його застосування на озимих зернових культурах є період від формування другого міжвузля (ВВСН 32) до появи прапорцевого листка (ВВСН 39).

Якщо внесення Хлормекват-хлориду 750 (ВВСН 29-31), сприяє підвищенню стійкості до вилягання на рівні основи стебла, то внесення Терпала® в ВВСН 32-39 вкорочує і зміцнює соломину по всій довжині.

Оптимальною фазою внесення Терпала® вважається поява прапорцевого листка (ВВСН 37-39). Внесення регуляторів росту в цей період максимально зменшує довжину верхнього міжвузля і зміцнює основу колоса. Це також сприяє кращому забезпеченню елементами живлення і водою прапорцевого листка, відтоку пластичних речовин до колоса, що позитивно впливає на рівень врожайності.

При виборі норми витрати регулятора росту враховуйте сортові особливості, культуру - попередник, погодні умови, температурний режим і використану Вами норму азотних добрив!

Не рекомендується застосовувати Терпал® на ослаблених і пошкоджених посухою посівах і при наявності дефіциту вологи в грунті.

Хлормекватхлорид (ССС-720) використовується переважно на тих посівах, де проводиться інтенсивне азотне удобрення, з метою підвищення стійкості посівів до вилягання.

На посівах з низьким рівнем азотного забезпечення норму Хлормекватхлориду (ССС-720) можна знизити, або взагалі його не вносити. По экспертному мнению Agricultural Consulting Service, в осінній період вносити  хлормекватхлорид (ССС) неможна.

------------------

* Надана у цієй статті, технологія хімічного захисту озимої пшениці, рекомендована компанією БАСФ (http://www.agro.basf.ua). Використання запропонованих в даній технології препаратів, розраховано для зони достатнього зволоження.

Не рекомендується використання стробілуринів (препарат Абакус), в жарких умовах або в разі посухи.

Будь-які регулятори росту на озимій пшениці (Хлормекват-хлорид або Терпал) в умовах степової та лісостепової зони рекомендується використовувати тільки в фазу кущіння і тільки один раз за сезон.

У випадках стреса рослин пшениці у спекотну рогоду, а це трапляється кожного сезону, повторне використання регулятора росту в фазу виходу в трубку - призводить до різкого зниження врожайності.

Не рекомендується також дворазове використання регуляторів росту при низьких нормах мінеральних добрив - в будь-яких умовах зволоження.

У разі вирощування озимої пшениці в зонах достатнього зволоження та внесення азотних добрив під врожайність 7-9 т/га і вище - можна застосовувати стробілурини і вносити регулятори росту дворазово.

У разі, якщо рослини знаходяться в стані стресу або передбачається, що рослини через деякий час будуть в стані стресу (наприклад посуха, мало грунтової вологи, і т.д.), то внесення регуляторів росту не рекомендується. Внесення регуляторів росту в таких умовах призведе до різкого зниження врожайності.

Це ж саме правило, стосується і внесення протизлакових гербіцидів (грамініцидів) на пшениці.

Також спеціалізовані протизлакові гербіциди не поєднувані з регуляторами росту на озимій пшениці та їх спільне застосування (або застосування до, або після внесення регулятора росту), може привести до сильного пригнічення рослин пшениці і зниження врожайності. Так як спеціалізовані грамініциди (наприклад, з діючою речовиною феноксапроп-П-етил), викликають стрес на рослинах пшениці в разі, якщо вологи недостатньо, або рослини пшениці вже знаходяться в фазі трубкування, або присутні інші стресові фактори.

------------------

Майте на увазі, що потрібно захищати рослини комплексно від усіх шкідливих об'єктів - це ключ до високого рівня продуктивності посівів пшениці!

Для захисту озимої пшениці, також використовувати системи захисту (і їх комбінації), а також окремі препарати від компаній: Bayer+Monsanto, BASF, Syngenta, Corteva (Du-Pont), Cheminova, Nufarm, Arysta (UPL), FMC, Adama і інші (див. Список перевірених виробників засобів захисту рослин в Україні).

Не рекомендується використовувати генеричні препарати від неперевірених виробників і дистриб'юторів. Будь-які препарати варто купувати тільки у перевірених дистриб'юторів (див. Список перевірених дистриб'юторів засобів захисту рослин в Україні).

Купівля препаратів у сертифікованих дистриб'юторів, знижує ризик покупки підробки. Якщо ви сумніваєтеся в дистриб'ютора - отримаєте рекомендацію на нього в компанії-виробнику (оригінатор) даного препарату.

 

Звертайтеся в Agricultural Consulting для розробки сучасних систем удобрення та систем захисту рослин!

 

 

 

Насінництво озимої пшениці

 

Посів високоякісним насінням - це один з основних факторів успіху при вирощуванні озимої пшениці (фото © SAATEN-UNION)

 

 

На фото - уборка насіннєвих ділянок озимої пшениці за допомогою селекційного комбайна. Якісна селекція та насінництво сучасних сортів, з найкращою генетикою для посушливих умов від компанії Saaten-Union гарантує найвищу врожайність!

 

 

 

Збирання врожаю озимої пшениці

 

Озиму пшеницю збирають найчастіше прямим комбайнуванням, але іноді зустрічається і збирання роздільним способом.

При роздільному методі збирання, скошування у валки проводять жатками в середині воскової стиглості при вологості зерна 35-20% протягом 5-7 днів. Після 3-4-денний сушіння до вологості зерна 18-14% валки підбирають і обмолочують зернозбиральних комбайном і ін. На току зерно відразу ж очищають і підсушують. При досягненні повної стиглості пшеницю збирають прямим комбайнуванням. Загальна тривалість збирання повинна бути не більше 5-10 днів. Інакше неминучі втрати зерна від осипання.

-----------------------------------

Найпоширеніший в Світі і найбільш ефективний спосіб збирання урожаю озимої пшениці - пряме комбайнування.

-----------------------------------

Перед проведенням збирання, зазвичай оцінюють потенційну врожайність на всіх полях.

Для попередньої оцінки якості вирощеної пшениці (вміст і група клейковини, скловидність) за 3-4 дні до збирання відбирають проби зерна (не менше 1 кг) з партій його, отриманих від контрольних обмолотів або методом апробаційного снопа - шляхом взяття його по діагоналі поля.

За результатами оцінки на току формують однорідні по класності товарні партії сильної (вищого, 1-го і 2-го класів), цінної (3-го класу) і слабкої (4-го і 5-го класів) пшениці з урахуванням сорту, попередника і т. п. Не можна, наприклад, змішувати різноякісне зерно, яке надійшло на тік до і після дощу, з ділянок роздільного і прямого комбайнування, навіть, якщо воно зібрано з одного поля. Зберігають зерно пшениці при вологості 14%.

 

 

Світовий рекорд врожайності пшениці

 

 

Світовий рекорд врожайності пшениці в 17.398 т / га було отримано 17.02.2020. Рекорд поставив Eric Watson, Wakanui, Ashburton, Нова Зелландія. Збирання робили комбайном CASE IH, сорт Kerrin. Був побитий попередній світовий рекорд 2017 року - 16.791 т/га, поставлений цим же фермером. Також це світовий рекорд став можливим завдяки підтримці David Weith (Bayer) і Paul Johnson (Yara)

 

 

Світовий рекорд врожайності пшениці 01.09.2015. Рекорд поставив Родні Сміт. Урожайність склала 16,52 т / га пшениці Діккенс з площі 11,259 га. Зібрано 185,996 т при 15% вологості. Ферма Beal Farm, Нортумберленд, Великобританія (M Leyland)

 

 

Скачати технологічну карту вирощування озимої пшениці

 

 

Далі буде .....

 

 

----------------

 

 

Дивись також: найсучасніші технології вирощування всіх культур в розділі Рослинництво

 

 

Замовляйте якісний агрономічний супровід для отримання рекордних урожаїв озимої пшениці в Agricultural Consulting

 

 

Звертайтеся до нас з питань консалтингу та створення прибуткового аграрного бізнесу!

 

Гарантуємо якість послуг найвищого міжнародного рівня !

 

Контакти

 

 

 

 

 

Дисклеймер

© Всі права захищені. Захист авторських прав та правила сайту

© Agricultural Consulting Service - Агроконсалтинг. Технічний аудит агробізнесу. Агропроекти і ферми під ключ. Консультування з агробізнесу. Підвищення прибутковості аграрного бізнесу, отримання додаткового прибутку

www.farming.org.ua