Агроконсалтинг

 

Агроконсалтинг. Дорадчі послуги. Технічний аудит агрофірм. Проекти під ключ.  Консультування з агробізнесу

 

for friendly farming

   

 

 
         

Home      Контакти     Про нас     Реалізовані проекти агроконсалтингу

 Географія наших проектів    Технічний аудит агропідприємств    Агропроекти і ферми під ключ

Навчання агрономів  Чому вигідно інвестувати в аграрний бізнес і сільське господарство

Наші конкурентні переваги  Політика конфіденційності

 

   Last updated: 2020, Червень 14

 

 

Підживлення озимої пшениці по мерзлоталому ґрунту. Сучасна наука і економіка говорить - однозначно НІ!

 

 

 

Кандидат с. г. наук, PhD, Олексій Орлов

 

Коли календар каже фермеру про те, що пора вносити добрива по мерзлоталому ґрунту - наука і економіка говорить про те, що цього робити не можна!

Я дуже часто думав над питанням, чому ніхто в усьому Світі, навіть в країнах з холодним кліматом, не використовує розкидання добрив по мерзлому ґрунту і снігу ранньою весною, крім аграріїв з Росії і Казахстану, та нажаль і з України? Виявилося, що відповідь досить проста - це втрата грошей, до того ж дуже суттєва втрата грошей!

 

 

Вносити азотні добрива по снігу, навіть невеликому неможна, так як більшість з внесеного азоту, буде втрачено і справа не тільки в змиві добрив. Азотні добрива, розкидані в лютому, вже після сходу снігу, по мерзлоталому грунту, будуть перебувати в розчиненому вигляді, на поверхні грунту мінімум 1-2 тижні. За цей час фінансові втрати можуть скласти від 15 до 50% від витрачених на покупку добрив грошей. При м'якій зимі, листя у пшениці зберігають зелений колір протягом всієї зими (на фото), але коріння відмирають. В такому випадку пшениця, буде готова засвоювати поживні речовини з грунту, як тільки у неї почнеться відростання кореневої системи з кореневої шийки. В Україні, в теплі роки, цей час починається на початку березня. В цей час і доцільно вносити добрива! (© фото Олексій Орлов, 2019)

 

За даними Канадських вчених, втрати азоту при внесенні селітри по мерзлоталому грунту з невеликою кількістю снігу - складають від 41 до 45 відсотків. Для сечовини втрата азоту становить від 49 до 61 відсотка (мінеральний азот зменшувався у всіх обробках через денітрифікацію, іммобілізацію, випаровування, здування і змив). Тим більше, в більшості випадків пшениця вимерзає не взимку, а навесні при таненні снігу, коли вода перетворюється в лід, як було в березні-квітні 2010 року. Якщо ми проводимо підгодівлю до цього моменту, то ми просто викидаємо гроші. Для зниження ризиків не можна вносити добрива по снігу і мерзлоталому грунту (© фото Олексій Орлов, 23.03.2017)

 

 

У момент розкидання азотних добрив по мерзлоталому грунту, коріння у рослин немає. Навіть відразу після м'якої зими - рослини зелені, але живе коріння в них відсутнє. Коріння почнуть відростати тільки при позитивній середньодобовій температурі. Тому рослини нормально почнуть засвоювати азот тільки через кілька тижнів після його внесення по мерзлоталому грунту, навіть якщо Ви потрапили «в вікно» і тепла погода почалася відразу після розкидання добрив. За цей час загубиться значна частина азоту з добрив (© фото Олексій Орлов, 16.03.2017)

 

 

Дуже часто фермери запитують: чи можна вносити азотні добрива по мерзлому грунту, якщо снігу немає або його трохи?

Так можна, і багато у нас так роблять, але в даному випадку, в залежності від часу внесення і умов, втрати добрив становитимуть від 15 до 50%. В такому випадку вважайте, що з кожних $ 100, витрачених на добрива, Ви просто викидаєте від $ 15 до $ 50.

 

Ці дані підтверджують дані безлічі наукових досліджень, проведених вченими з різних країн, у тому числі з тих країн, де клімат схожий на наш і взимку поля з озимими замерзають - Канаді, Європі, США і т.д. Тому там така практика - припинилася вже давно.

 

Крім прямих втрат грошей на закупівлю добрив, Ви втрачаєте ще і прибуток. Адже та частина добрив, яка втрачається при їх внесення по мерзлоталому грунту, вже не використовується рослинами, і не вже не вносить свій внесок в підвищення врожайності!

 

Наведу простий розрахунок, який показує, що не варто розкидати добрива по мерзлому ґрунті, на прикладі поля в 100 га з добре розкущених озимою пшеницею ...

 

• Планована норма внесення селітри (N34) по мерзлоталому грунту 200 кг / га.

 

• Ви купили аміачну селітру, яка Вам обійшлася з урахуванням доставки в $ 438 / тонна. А на все поле Ви купили селітру на (438/5) х 100 = $ 8760

 

• Уявіть, що при стандартних втрати азотних добрив при внесенні їх по мерзлоталому грунту без снігу (15-50%), Ви відразу викидаєте суму в $ 1314- $ 4380!

 

• Тепер розрахуємо втрати врожаю і прибутку від того, що добрива не подіяли.

 

• При нормі селітри в 200 кг / га, сумарно Ви вносите 34 х 2 = 68 кг / га діючої речовини азоту. З огляду на, що в середньому пшениця споживає на кожну тонну врожаю 25 кг азоту, то надбавка від добрив повинна скласти 68/25 = 2,72 т / га. У грошах Ви повинні отримати приблизно = 2,72 х $ 200 / тонна = $ 544 / га. Але це в тому випадку, якщо добрива засвояться повністю.

 

• При внесенні азотних добрив по мерзлоталому грунту рослини отримають менше азоту - тільки 34-51 кг / га азоту. Надбавка складе 1,36-2,04 т / га або $ 272-408 / га.

 

• Втрати прибутку від недоотримання врожаю складуть $ 136-272 / га. А на всіх 100 га, це буде $ 13600-27200!

 

• А з урахуванням втрат грошей при закупівлі добрив, недоотриманий прибуток від внесення селітри по мерзлоталому грунту на 100 га озимої пшениці, становитиме $ 14914-31580 !!!

 

Насправді, ця сума буде більше, так як тут не пораховані витрати на транспортування «зайвих» добрив і додаткові ризики, властиві внесення селітри по мерзлоталому ґрунту.

 

Типове поле під час проведення розкидання азотних добрив по «мерзло талому»: сніг уже практично зійшов, і здається - що це ідеальний час для розкидання. Але мало хто знає, що не можна розкидати будь які добрива не тільки по снігу, але навіть тоді, коли снігу вже немає, а грунт ще замерзлий (© фото Олексій Орлов, 18.03.2017)

 

Якщо листя у пшениці відмерли в результаті дії морозу, випало багато снігу за зиму або грунт сильно промерзав, то рослини відходять після зими значно довше - і від внесення азотних добрив по мерзлоталому грунту і до початку активного розвитку кореневої системи пройде значно більше часу. В такому випадку поживних речовин в ґрунті на початок активного росту рослин, вже практично не буде. При таненні снігу велика частина добрив змивається разом талою водою з поля (© фото Олексій Орлов, 18.03.2017)

 

Теж саме правило стосується, не тільки озимої пшениці, але озимого ріпаку та інших культур, і просто підготовлених полів - не можна розкидати ніякі (мінеральні та органічні) добрива по снігу і по мерзлому ґрунті без снігу. Це стосується і найсучасніших добрив з інгібіторами нітрифікації і гранул, покритих полімерами (© фото Олексій Орлов, 2019)

 

Якщо грунт замерзлий, але снігу немає, чи можна безпечно розкидати добрива? І якими будуть втрати? Відповідь залежить від того, скільки опадів може випасти після внесення добрив. Тверда, замерзла поверхня ґрунту збільшує ризики того, що в разі випадання опадів, дощу або снігу, будуть значні втрати добрив із змивом. Щоб уникнути економічного ризику, не вносьте будь які добрива до тих пір, поки грунт не відтане і не буде здатним всмоктати воду і добрива і поки добрива не почнуть реагувати з ґрунтом (© фото Олексій Орлов, 16.03.2017)

 

В останні роки, пшениця часто входить в зиму в стані сходів і нормально зимує, тому що клімат стає більш м'яким. Це зводить нанівець ефективність розкидання добрив по мерзлому ґрунту, а при весняній підгодівлі не має сенсу давати багато добрив відразу, так як рослини ще маленькі (© фото Олексій Орлов, 2012)

 

Звідки взялася така хибна практика - внесення добрив по мерзлоталому грунту?

Ця практика пішла з 90-х років, коли у фермерів не було грошей. Тому не було іншого виходу, як розкидати добрива по мерзлоталому грунту. Так як тоді фермери не могли собі дозволити купити додатковий трактор або розкидач, для того, щоб вчасно виконати роботу по розкиданню добрив ранньою весною по вже дозрілому грунту. Так як в цей же час – вже було потрібно починати сіяти!

 

Ця практика, до сих пір підтримується і стимулюється компаніями-продавцями добрив і виробниками спеціальної техніки, яка використовується для роботи по мерзлоталому грунту, так як вони зацікавлені отримати прибуток на цьому.

 

На жаль, така техніка ніде в світі більше не виробляється та не використовується, так як за кордоном фермери давно зрозуміли, що вносити будь-які добрива (не тільки азотні, але і гній) по замерзлому ґрунту - це викидати гроші. А крім того втрачати багато часу і чекати, як Буратіно на «поле чудес», результатів, там, де їх не буде!

 

Фейкова техніка. Нонсенс полягає в тому, що, не дивлячись прямі збитки від внесення добрив по мерзлоталому грунту, в Україні і Росії виникла ціла індустрія, що працює на те, щоб вносити селітру і КАС по мерзлоталому грунту, так би мовити - попит народжує пропозицію! Наприклад, широко поширене авіаційне внесення добрив і «місяцеходи» - спеціальні машини з великими колесами низького тиску, які можуть працювати «в грязі». Якщо у Вас вже є така машина - або продайте її або використовуйте для правильного внесення добрив тоді - коли грунт вже дозріє, а не по мерзлоталому грунту! (© фото Олексій Орлов, 18.03.2017)

 

А це вже більш потужна, но теж фейкова машина ... Раз є попит, то «технології» пішли далі - створені більш продуктивні, важкі і потужні машини для роботи по мерзлоталому грунту. Але на жаль, через свою масу - вони можуть працювати тільки по снігу і по замерзлому ґрунту. За бруду - вже не можуть. А найкраще вони працюють по дозрілому грунту, нічим не відрізняючись від звичайного трактора. І це дуже дорогі машини - більш $ 120 тис.! І на подив - багато фермерів їх купують! Насправді економічного сенсу для фермера, купувати такі машини – зовсім нема (© фото Олексій Орлов 2017)

 

Сліди від «місяцеходу», що забуксував. Внесення добрив по мерзлоталому грунту пов'язано з безліччю проблем. «Вікно» внесення дуже невелике - 1-3 дні, а в останні роки - мерзлоталого грунту часто взагалі нема. Техніка при роботі по замерзлому ґрунті дуже часто буксує і її зносить по схилу, навіть «місяцеходи», а рослини пошкоджуються. Якщо працювати по мерзлоталому грунту, то буде значне травмування рослин колесами агрегатів. При ранньому весняному застосуванні добрив, потрібно дочекатися, коли грунт дозріє, та на рослинах з’являться маленькі корені (© фото Олексій Орлов, 23.03.2017)

 

 

Чи є випадки, коли кліматичні і ґрунтові умови виправдовують розкидання азотних добрив по мерзлоталому грунту?

Ні, таких випадків немає. Існують істотні ризики навіть для добре дренованих чорноземних грунтів, що мають відмінну або середню текстуру, які переважають в сухих регіонах.

 

Здається, що ймовірність втрати більшої частини N, який розкидається по поверхні грунту в кінці зими, буде невеликою в разі, якщо в зимовий період не випаде достатня кількість опадів або грунт вільна від снігу, щоб викликати значну денітрифікацію, змив або вилуговування. Але це далеко не так! Навіть в таких умовах, втрати азоту з добрив становитимуть від 15 до 25%.

 

А в разі, якщо випаде дощ або сніг, то ефективність внесення добрив навіть в таких умовах знизиться значно істотніше, аж до 40-60%.

 

А в звичайних умовах, ці цифри значно вищі. Зазвичай фінансові втрати від підгодівлі по мерзлоталому ґрунті, складають від 20 до 60% і більше, від суми інвестованих коштів.

 

Жоден фермер в розвинених західних країнах не проводить внесення добрив по мерзлій ґрунті з цієї причини.

Безладні сліди від «місяцеходів» на полі. З огляду на конструкцію цих машин, якісний розподіл добрив і якісна їх робота неможлива. Також, як і звичайна техніка, по бруду - вони не можуть працювати на схилах і складному рельєфі. Так як дуже часто їх зносить вниз по схилу. Підвіз добрив до поля проблематичний, також як і контроль робіт «місяцеходів». Фактично - всі працюють ними недалеко від бази і возять ними ж добрива, або «місяцехід» забирає добрива з асфальту, куди можна підвезти добрива. Нормально працюють вони тільки по невеликому снігу або коли грунт вже просохне... Але ж тоді внести добрива можна і звичайним трактором (© фото Олексій Орлов, 23.03.2017)

 

 

Чи є випадки, коли потрібно розкидати азотні добрива по мерзлоталому грунту і цього не можна уникнути?

Так є. Це випадок, коли у Вас, наприклад, тільки один трактор, яким Ви і розкидаєте добрива, і сієте і обприскуєте. Коли грунт дозріє, і можна буде вносити добрива на озимих - в цей момент Вам потрібно буде одночасно і сіяти, і вносити добрива. В цьому випадку, слід внести добрива на грунт, з якого зійшов сніг, але він ще замерзлий. І не можна вносити в «калюжі», тобто перезволожений грунт. Але часто такий проміжок часу становить 1-2 дня, і потрібно буде працювати вночі, коли температура падає і грунт замерзає.

 

Або, наприклад, Ваша ферма розташована в зоні, де навесні немає дощів, грунт швидко підсихає - і Ви не зможете розкидати добрива на ще вологий грунт. І у Вас немає пружинної борони, щоб розпушити верхній шар грунту і розкидати після цього добрива на вологий грунт або внести КАС. В такому випадку слід або внести азотні добрива по мерзлоталому грунту або купити пружинну борону. Купити пружинну борону в такому випадку, буде краще. І коштує така борона не дорого. Ви окупите її за один рік на 50 гектарах хорошої пшениці.

 

Але фактично сухого ґрунту не буває, так як в помірному кліматі, де вирощується пшениця та інші озимі культури, дощі навесні є завжди.

 

Втрати марно витрачених на добрива коштів будуть істотні у такому випадку.

 

Подумайте над тим, щоб купити ще один трактор, або продати старий трактор і придбати більш високопродуктивний трактор, розкидач, або нову сівалку. А також подумайте, може бути краще найняти працівника і працювати в кілька змін? І заробити завдяки правильному внесенню добрив хороші гроші?

 

 

Що буде якщо розкидати добрива по мерзлоталому фрунті і після цього піде сніг або дощ?

Якщо це станеться, то велика частина добрив буде втрачена.

 

 

Що буде, якщо після внесення добрив вдарять морози?

У такому випадку ймовірність загибелі рослин дуже висока. Випадків загибелі посівів від повторних весняних морозів буває небагато, але відомо, що за останні півстоліття вони були як мінімум двічі, причому загинули в першу чергу посіви, підгодовані в лютому. Останній такий рік був в 2002-2003, тоді пшениця вимерзла навіть в південних регіонах. Таким чином, в центральних і північних районах підгодівлю краще переносити на початок березня, на той час, коли грунт вже дозріє і рослини будуть готові прийняти добрива.

 

 

Які особливості раннього внесення добрив на полях з озимими культурами, які вирощують на піщаних ґрунтах?

Для пшениці, яку вирощують на піщаних ґрунтах, раннє внесення азоту по мерзлоталому грунту - не обов'язково буде кращим. На цих ґрунтах існує велика ймовірність того, що азот, внесений взимку, буде повністю вимиватися з кореневої зони, якщо будуть опади. В даному випадку, щоб впоратися з цим ризиком, слід чекати «позеленіння» посівів пшениці, тобто того часу, коли почнеться фотосинтез і вегетація. Тільки після цього слід розкидати азотні добрива на піщаних ґрунтах.

 

Піщані ґрунти - це також завжди підвищений рівень кислотності і нехватка елементів харчування.

 

Селітра, сульфат амонію та інші азотні добрива, підкислюють ґрунти - а це негативний вплив на врожайність і недоотримання додаткового прибутку від внесення добрив. Це слід знати при використанні азотних добрив на кислих ґрунтах.

 

Якщо Ви не проводили вапнування, то частина поживних речовин з добрив буде втрачена, так як рослини, навіть при достатньому вмісті азоту, не зможуть його взяти з грунту. Часто проведення вапнування ґрунтів, покращує засвоєння азоту і підвищує врожайність на 40-60%.

 

При нестачі в ґрунті сірки, азот краще засвоюється в разі, якщо першим, найбільш раннім весняним внесенням - дати добрива, що містять сірку, наприклад сульфат амонію (N20,6 S23,5), якщо до цього не вносилася гранульована сірка в грунт.

 

 

Як краще починати вносити азотні добрива в зоні достатнього зволоження?

Краще їх вносити, відразу, як тільки грунт дозріє, і трактор зможе увійти в поле. Зазвичай це зона Полісся, піщані ґрунти, і навіть якщо йде дощі, добрива вдається внести в найраніше час.

 

У зонах достатнього зволоження, азотні добрива потрібно починати розкидати, як можна раніше, відразу - як тільки грунт дозріє, і трактор зможе увійти в поле. І чим раніше, тим краще. У цій зоні немає ніяких ризиків при розкиданні добрив, так як після розкидання піде дощ, добрива розчинятися воді, і будуть засвоєні корінням рослин. Але потрібно знати - що потрібно добре підготуватися і зробити це відразу, як можна буде увійти в поле! Зазвичай це відбувається з кінця березня до початку квітня. Але були роки, коли це відбувалося і в самому початку березня, а на півдні це може бути - на дві-три тижні раніше. Перше внесення - якомога раніше, друге - коли на пшениці з'являється другий вузол. Будь-який час від появи другого вузла - до появи прапорцевого листка сприятливий для внесення азотних добрив (фото © rauch.de, 10.04.2015)

 

 

Як краще починати вносити азотні добрива, якщо клімат сухий і зазвичай навесні немає дощів? Клімат змінюється, і стає сухим, часто навесні немає дощу тривалий час. Як в такому випадку удобрювати пшеницю?

 

Так, навіть у сухих умовах, можна з успіхом вносити добрива відразу після сходу снігу, далі ми розглянемо такі методи. 

 

Пізня підгодівля озимини в сухих умовах. Раніше для таких цілей використовували зернові сівалки, при цьому гинуло багато рослин пшениці, а на ріпаку не можна було цього робити. На жаль, сівалку можна використовувати для підгодівлі слабо розкущених озимих і посівів, які вийшли їх зими в фазі сходів (що досить часте явище в останні роки). Багато і зараз використовують сівалки для підгодівлі, але є і більш сучасні і щадні методи (© фото Олексій Орлов, 08.04.2010) 

 

Якщо сніг зійшов рано, і відразу стало тепло, верхній шар грунту швидко підсихає, а дощів не передбачається, то добрива, розкидані по поверхні грунту - не стануть розчинятися і не будуть засвоєні рослинами. Так як для засвоєння рослинами, добрива повинні бути розчинені у воді. В такому випадку, потрібно розпушити верхній шар грунту пружинною бороною і відразу за нею, в ще вологий грунт розкидати добрива або внести КАС. Крім того, таке «прочісування» штрігельною бороною сприятливо впливає на рослини. Є машини (на фото), які поєднують в собі пружинну борону і розкидач - це взагалі ідеальний варіант! (© фото hatzenbichler.com)

 

Також добре себе зарекомендували спеціальні аплікатори для Side Dressing, тобто для внесення добрив безпосередньо в грунт. На фото - аплікатор з обертовими голчастими дисками для внесення рідких добрив в грунт (© фото Олексій Орлов, 27.04.2011)

 

 

У сухому кліматі, найкраще робити підгодівлю саме рідкими добривами. Іноді навіть використовують рідкий аміак (самої ранньої весни, поки коріння у пшениці ще розвинене). Деякі аплікатори для внесення добрив в грунт, можна використовувати для успішного весняного внесення рідких добрив на пшениці. Навіть в умовах сухого клімату. І не тільки для самої першої підгодівлі, а й для внесення добрив в грунт міжряддя в кінці кущіння, тоді коли зазвичай верхній шар грунту вже сухий, і звичайне розкидання вже не дасть ефекту, а потреба в добривах у рослин максимальна. Є різні модифікації даних аплікаторів - на гусеничному і колісному ходу

 

 

Кращий час застосування азотних добрив на пшениці - грунт дозріл, і трактор вже не в'язне в ґрунті. У той же час грунт ще вологий і добрива гарантовано засвояться корінням. Зазвичай це стадія 2-5 (до фази виходу в трубку включно), коли N добрива найбільш ефективні. Якщо верхній шар вже підсох, то слід використовувати штрігельні борони до розкидання добрив. Щоб добрива потрапляли у вологий шар ґрунту або можна використовувати розкидач і штрігелі в одному агрегаті. А для повторної підгодівлі, коли грунт вже підсохне слід вносити добрива тільки у ґрунт, у вологий шар за допомогою спеціальних аплікаторів

 

 

Таким чином, підживлення азотом і внесення будь-яких добрив по мерзлоталому грунту, не дивлячись на всі існуючі стереотипи, не тільки не приносить користі, а й пов'язано з істотними ризиками, воно знижує врожайність і призводить до суттєвих непотрібних витрат часу, зусиль і втрат грошей!

 

 

 

Далі буде...

 

 

-----------------------

 

 

 

 

Скорочений варіант статті було опубліковано у журналі "Пропозиція"/ - Киев. - 2019. - №3. С. 42-46

 

 

 

 

 

Замовляйте якісний агрономічний супровід для отримання рекордних урожаїв в Agricultural Consulting!

 

 

 

 

Звертайтеся до нас з питань консалтингу та створення прибуткового аграрного бізнесу!

 

Гарантуємо якість послуг найвищого міжнародного рівня !

 

Контакти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дисклеймер

© Всі права захищені. Захист авторських прав та правила сайту

© Agricultural Consulting Service - Агроконсалтинг. Технічний аудит агробізнесу. Агропроекти і ферми під ключ. Консультування з агробізнесу. Підвищення прибутковості аграрного бізнесу, отримання додаткового прибутку

www.farming.org.ua